Ֆրանսիան 7 մլն եվրո և բժշկական պարագաներ կուղարկի ԼՂ–ից տեղահանվածներին
Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն հայտնել է, որ Ֆրանսիան վճռականորեն աջակցում է Հայաստանին, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղից եկած փախստականներին, որոնք տասնյակ հազարներով ստիպված են եղել լքել իրենց հողերն ու տները Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկված ռազմական հարձակումից և իննամսյա անօրինական շրջափակումից հետո․ «Ադրբեջանը պետք է վերականգնի մարդասիրական անխոչընդոտ մուտքը՝ հատկապես Հայաստանի ու ՄԱԿ-ի կազմակերպությունների համար, և անհապաղ ապահովի մարդասիրական օգնության լիարժեք և անխոչընդոտ մուտք՝ ի շահ տուժած բնակչության»։
Կատրին Կոլոննայի որոշմամբ՝ Ֆրանսիան 7 միլիոն եվրոյի չափով լրացուցիչ ֆինանսական օգնություն կտրամադրի Հայաստանում հկ-ների, ՄԱԿ-ի գործակալությունների և «Կարմիր խաչի» գործունեության համար։
Այս ֆինանսական օգնությունը լրացնում է 2023 թվականի սկզբից «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջոցով Ֆրանսիայի կողմից արդեն հատկացված 5,5 միլիոն եվրոն՝ Հայաստանում և Լեռնային Ղարաբաղում փախստականներին և ներքին տեղահանվածներին տրամադրվող աջակցությունը հասցնելով 12,5 միլիոն եվրոյի։
Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարության ճգնաժամային և աջակցության կենտրոնը Հայաստան կտեղափոխի 250 ծանր վիրավորներին օգնություն ցուցաբերելու համար անհրաժեշտ բժշկական սարքավորումներ և շտապ օգնության միջոցներ, 40 տուփ ընդհանուր և շտապ օգնության դեղամիջոցներ, մոտ 9000 ստերիլ կոմպրեսներ ևն:
Այս օգնությունը Երևանում Ֆրանսիայի դեսպանատան կողմից կտրամադրվի Հայաստանի առողջապահության նախարարությանը։ Ճգնաժամային և աջակցության կենտրոնի թիմը նույնպես կայցելի Հայաստան՝ գնահատելու կարիքները և մարդասիրական օգնությունը հասցնելու առավել խոցելի բնակչությանը:

France will send 7 million euros and medical supplies to those displaced from Nagorno-Karabakh
The French Foreign Ministry stated that France strongly supports Armenia and the refugees from Nagorno-Karabakh, who were forced to leave their lands and homes by tens of thousands after the military attack and the nine-month illegal blockade by Azerbaijan, "Azerbaijan should restore unhindered humanitarian access, especially for Armenia and UN organizations, and immediately ensure full and unhindered access to humanitarian aid for the benefit of the affected population."
According to Catherine Colonna's decision, France will provide additional financial aid of 7 million euros for NGOs, UN agencies, and "Red Cross" activities in Armenia.
This financial assistance complements the 5.5 million euros already allocated by France through the International Committee of the Red Cross from the beginning of 2023, bringing the support provided to refugees and internally displaced persons in Armenia and Nagorno-Karabakh to 12.5 million euros.
The crisis and support center of the French Ministry of Foreign Affairs will transport to Armenia the medical equipment and emergency supplies, 40 boxes of general and emergency medicine, about 9,000 sterile compresses, etc.
The French Embassy in Yerevan will assist the Armenian Ministry of Health. A Crisis and Support Center team will also visit Armenia to assess needs and deliver humanitarian aid to vulnerable populations.