Արցախի Հանրապետությունը լուծարվում է. Սամվել Շահրամանյանի հրամանագիրը
Արցախի տեղեկատվական շտաբը հայտնել է Արցախի Հանրապետության լուծարման վերաբերյալ ԼՂ ղեկավարի հրամանի մասին․
«Արցախի Հանրապետության նախագահ Սամվել Շահրամանյանը հրամանագիր է ստորագրել ստեղծված իրավիճակից բխող գործողությունների մասին։
Համաձայն հրամանագրի՝ ստեղծված ռազմաքաղաքական ծանր իրավիճակի կապակցությամբ, ելնելով Արցախի ժողովրդի ֆիզիկական անվտանգության և կենսական շահերի ապահովման առաջնահերթությունից, հաշվի առնելով ռուսական խաղաղապահ ուժերի հրամանատարության միջնորդությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը, Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ պայմանավորվելով, որ Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչների, այդ թվում՝ զենքերը վայր դրած զինվորականների ազատ, կամավոր և անխոչընդոտ երթևեկն ապահովվում է Լաչինի միջանցքի երկայնքով, որոշվել է.
1. Մինչև 2024 թվականի հունվարի 1-ը լուծարել գերատեսչական բոլոր պետական ​​հիմնարկները և կազմակերպությունները։ Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետությունը դադարում է գոյություն ունենալ։
2. Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը, այդ թվում՝ հանրապետությունից դուրս գտնվող, սույն հրամանագրի՝ ուժի մեջ մտնելուց հետո ծանոթանում է Ադրբեջանի կողմից ներկայացված վերաինտեգրման պայմաններին՝ անկախ և անհատական ​​որոշում կայացնելու նպատակով, ապագայում Լեռնային Ղարաբաղում մնալու (վերադառնալու) հնարավորության մասին։

The Republic of Artsakh is dissolved. The decree of Samvel Shahramanyan
The Information Headquarters of Artsakh informed about the order of the Head of Nagorno Karabakh on the dissolution of the Republic of Artsakh.
"The President of the Republic of Artsakh, Samvel Shahramanyan, signed a decree on the actions arising from the created situation.
According to the decree, in connection with the problematic military-political situation, based on the priority of ensuring the physical security and vital interests of the people of Artsakh, taking into account the agreement reached through the mediation of the command of the Russian peacekeeping forces, agreeing with the representatives of Azerbaijan, that the residents of Nagorno-Karabakh, including the military personnel who have laid down their weapons, will be released. It was decided that voluntary and unimpeded traffic be ensured along the Lachin Corridor.
1. Dissolve all departmental state institutions and organizations by January 1, 2024. The Republic of Nagorno-Karabakh (Artsakh) ceases to exist.
2. The population of Nagorno-Karabakh, including those outside the republic, after the entry into force of this decree, familiarize themselves with the reintegration conditions presented by Azerbaijan to make an independent and individual decision about the possibility of staying (returning) to Nagorno-Karabakh in the future.