«ԼՂ-ում ռուս խաղաղապահները կատարում են իրենց գործառույթը». Պեսկովի գլխավոր հայտարարությունները
ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը անդրադարձել է ԼՂ-ում Ադրբեջանի ռազմական գործողություններին՝ անելով հետևյալ հայտարարությունները.
◾️Ռուսաստանն աշխատում է Ղարաբաղում իրավիճակի կարգավորումը դիվանագիտական ​​հուն վերադարձնելու ուղղությամբ։
◾️Պեսկովը չի բացառել Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բարձր մակարդակի շփումները Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակի ֆոնին։
◾️Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների անվտանգությունը Կրեմլի համար առաջնահերթություն է, մինչդեռ նրանց կյանքին սպառնացող վտանգների մասին տեղեկություններ չկան։
◾️Մոսկվան հուսով է, որ հնարավոր կլինի համոզել Բաքվին և Երևանին՝ հրաժարվել ուժային մեթոդներից և նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ։
◾️Ռուսաստանը մտահոգված է Ղարաբաղում լարվածության կտրուկ աճով և ռազմական գործողությունների բռնկմամբ։
◾️Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահները կատարում են իրենց գործառույթը, սակայն իրավիճակը տարածաշրջանում մնում է ծանր։
◾️Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահները անմիջական կապի մեջ են հակամարտող կողմերի հետ։
◾️Սեպտեմբերի 18-ին Աղդամի և Լաչինի ճանապարհներով մարդասիրական օգնության առաջին խմբաքանակն ուղարկվել է Ղարաբաղ։
◾️Պեսկովն ասել է, որ Պուտինի և Փաշինյանի միջև շփումներ չեն եղել վերջինիս նամակից հետո։
◾️Ռուսաստանը Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղ կարգավորման հնարավորություն է տեսնում, սրանք առկա եռակողմ պայմանագրերն են։

«Российские миротворцы выполняют свою функцию в Нагорном Карабахе». Главные заявления Пескова
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков коснулся военных действий Азербайджана в Нагорном Карабахе, сделав следующие заявления.
◾️Россия работает над тем, чтобы вернуть урегулирование ситуации в Карабахе в дипломатическое русло.
◾️Песков не исключил контактов на высоком уровне между Россией, Арменией и Азербайджаном на фоне ситуации в Нагорном Карабахе.
◾️Безопасность российских миротворцев в Карабахе является приоритетом для Кремля, при этом информации об угрозах их жизни нет.
◾️Москва надеется, что удастся убедить Баку и Ереван отказаться от силовых методов и сесть за стол переговоров.
◾️Россия обеспокоена резким ростом напряженности в Карабахе и началом военных действий.
◾️Российские миротворцы в Нагорном Карабахе выполняют свою функцию, но ситуация в регионе остается сложной.
◾️Российские миротворцы в Карабахе находятся в прямом контакте с конфликтующими сторонами.
◾️18 сентября первая партия гуманитарной помощи была отправлена ​​в Карабах по Агдамской и Лачинской дорогам.
◾️Песков заявил, что после письма последнего контактов между Путиным и Пашиняном не было.
◾️Россия видит возможность мирного урегулирования между Баку и Ереваном, таковы существующие трехсторонние соглашения.