«Իրանը ԼՂ-ն համարում է Ադրբեջանի մաս»․ Իրանի ԱԳՆ խոսնակ
Իրանի ԱԳՆ խոսնակ Նասեր Քանանին մտահոգություն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղում լարվածության աճի կապակցությամբ՝ կողմերին կոչ անելով կատարել հրադադարի համաձայնագրի պայմանները և հարցերը լուծել երկխոսության միջոցով։
«Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը Լեռնային Ղարաբաղը համարում է Ադրբեջանի Հանրապետության մաս և կարծում է, որ նրա խնդիրները, այդ թվում՝ նրա բնակիչների իրավունքները և անվտանգությունը, պետք է լուծվեն այս շրջանակներում և երկխոսության միջոցով»,- ընդգծել է նա։
Քանանին ևս մեկ անգամ ընդգծել է տարածաշրջանի երկրների դերը վեճերի խաղաղ ճանապարհով լուծման խթանման գործում և հիշեցրել Իրանի Իսլամական Հանրապետության պատրաստակամությունը՝ այս հարցով 3+3 ձևաչափով հանդիպում անցկացնելու համար։

«Иран считает Нагорный Карабах частью Азербайджана». Пресс-секретарь МИД Ирана
Официальный представитель МИД Ирана Насер Канани выразил обеспокоенность эскалацией напряженности в Нагорном Карабахе, призвав стороны выполнить условия соглашения о прекращении огня и решить вопросы путем диалога.
"Исламская Республика Иран считает Нагорный Карабах частью Азербайджанской Республики и считает, что его проблемы, в том числе права и безопасность его жителей, должны решаться в этих рамках и посредством диалога", - подчеркнул он.
Канани еще раз подчеркнул роль стран региона в содействии мирному разрешению споров и напомнил о готовности Исламской Республики Иран провести встречу в формате 3+3 по этому вопросу.