«Ռուս խաղաղապահները ձախողել են իրենց առաքելությունը». Փաշինյան
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հարցազրույց է տվել Politico.eu պարբերականին և անդրադարձել Լաչինի միջացքի խնդիր, հայ-ադրբեջանական հարաբերություններին և ռուս խաղաղապահներին։
Փաշինյանը, մասնավորապես, հայտարարել է. «Այս ամենը (Լաչինի միջանցքի շրջափակումը) պետք է լիներ ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության տիրույթում, և քանի որ այդ խնդիրները կան, ռուս խաղաղապահները ձախողել են իրենց առաքելությունը»։
Փաշինյանը նաև հավելել է․ «Մեր գործընկերները՝ ԵՄ-ն և Միացյալ Նահանգները նույնպես աջակցում են մեզ, երբ խոսքը վերաբերում է ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգին։ Չեմ կարող ասել, որ աջակցությունն ու օգնությունը, որ ստանում ենք, բավարար են՝ մեր նպատակներին և օրակարգերին ծառայելու համար»։

«Российские миротворцы провалили свою миссию». Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян дал интервью изданию Politico.eu, в котором коснулся темы Лачинского перевала, армяно-азербайджанских отношений и российских миротворцев.
Пашинян, в частности, заявил: «Все это (блокада Лачинского коридора) должна была быть в зоне ответственности российских миротворцев, и поскольку эти проблемы существуют, российские миротворцы провалили свою миссию».
Пашинян также добавил: «Наши партнеры, ЕС и США, также поддерживают нас, когда речь идет о программе демократических реформ. Я не могу сказать, что получаемая нами поддержка и помощь достаточны для достижения наших целей и задач.