«Հայաստանը փորձում է խուսափել իր պարտավորություններից». Բայրամով
Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը, ելույթ ունենալով ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների խորհրդի 54-րդ նստաշրջանում, անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական հարաբերություններին․
«Ադրբեջանի կառավարությունը պարտավորվել է Ղարաբաղի տարածաշրջանի էթնիկ հայերին քաղաքական, իրավական և սոցիալ–տնտեսական շրջանակներում վերաինտեգրել որպես իրավահավասար քաղաքացիների։ Ադրբեջանը պարտավորվել է պաշտպանել բոլոր համապատասխան իրավունքներն ու ազատությունները, որոնք ամրագրված են իր սահմանադրությամբ և միջազգային մեխանիզմներով, որոնց նա անդամ է:
Հայաստանը, առաջնորդվելով ռևանշիստական մտածողությամբ, փորձում է խուսափել կարգավորման գործընթացում ստանձնած պարտավորություններից, ակտիվորեն քարոզում է ազգամիջյան ատելություն, խեղաթյուրում փաստերը, շահարկում էթնիկ հայերին և շինծու պատմություններով մոլորեցնում միջազգային հանրությանը», - հայտարարել է Բայրամովը։

"Armenia is trying to avoid its obligations." Byramov
Speaking at the 54th UN Human Rights Council session, Azerbaijan's Foreign Minister Jeyhun Bayramov referred to Armenian-Azerbaijani relations.
"Azerbaijan's government is committed to reintegrating the ethnic Armenians of the Karabakh region as equal citizens in political, legal, and socio-economic frameworks. Azerbaijan is committed to protecting all relevant rights and freedoms enshrined in its constitution and international mechanisms of which it is a member.
"Armenia, guided by revanchist thinking, is trying to avoid the obligations undertaken in the settlement process, actively propagandizes inter-ethnic hatred, distorts the facts, manipulates ethnic Armenians, and misleads the international community with fabricated stories," Bayramov stated.