Բրազիլիայի նախագահը չի երաշխավորում, որ Պուտինը չի ձերբակալվի, եթե այցելի երկիր
Բրազիլիայի նախագահ Լուլա դա Սիլվան հրաժարվել է իր այն հավաստիացումներից, որ Վլադիմիր Պուտինը չի ձերբակալվի միջազգային քրեական դատարանի (ՄՔՍ) որոշմամբ, եթե մասնակցի Ռիո դե Ժանեյրոյի G20 գագաթնաժողովին:
Թեև Բրազիլիան ընդունում է ՄՔԴ-ի իրավասությունը, նախագահ դա Սիլվան հանգստյան օրերին հնդկական Firstpost լրատվական հայտնել էր, որ քանի ինքն է Բրազիլիայի նախագահը, Պուտինը երբեք չի ձերբակալվի իր երկրում։
Սակայն երկուշաբթի օրը նրա դիրքորոշումը փոխվել է․ «Ես չգիտեմ՝ Բրազիլիայի արդարադատության համակարգը նրան կպահի՞: Որոշում է դատական ​​համակարգը, ոչ թե կառավարությունը»,- ասել է Բրազիլիայի նախագահը։

The president of Brazil does not guarantee that Putin will not be arrested if he visits the country
Brazilian President Lula da Silva has abandoned his assurances that Vladimir Putin will not be arrested by the International Criminal Court (ICC) if he attends the G20 summit in Rio de Janeiro.
Although Brazil accepts the jurisdiction of the ICC, President da Silva told the Indian news outlet Firstpost over the weekend that since he is the president of Brazil, Putin will never be arrested in his country.
However, on Monday, his position changed. "I don't know if the Brazilian justice system will hold him. The judicial system decides, not the government," said the president of Brazil.