Բրազիլիայի նախագահը չի երաշխավորում, որ Պուտինը չի ձերբակալվի, եթե այցելի երկիր
Բրազիլիայի նախագահ Լուլա դա Սիլվան հրաժարվել է իր այն հավաստիացումներից, որ Վլադիմիր Պուտինը չի ձերբակալվի միջազգային քրեական դատարանի (ՄՔՍ) որոշմամբ, եթե մասնակցի Ռիո դե Ժանեյրոյի G20 գագաթնաժողովին:
Թեև Բրազիլիան ընդունում է ՄՔԴ-ի իրավասությունը, նախագահ դա Սիլվան հանգստյան օրերին հնդկական Firstpost լրատվական հայտնել էր, որ քանի ինքն է Բրազիլիայի նախագահը, Պուտինը երբեք չի ձերբակալվի իր երկրում։
Սակայն երկուշաբթի օրը նրա դիրքորոշումը փոխվել է․ «Ես չգիտեմ՝ Բրազիլիայի արդարադատության համակարգը նրան կպահի՞: Որոշում է դատական ​​համակարգը, ոչ թե կառավարությունը»,- ասել է Բրազիլիայի նախագահը։

Президент Бразилии не гарантирует, что Путина не арестуют, если он посетит страну
Президент Бразилии Лула да Силва отказался от своих заверений в том, что Владимир Путин не будет арестован Международным уголовным судом (МУС), если он примет участие в саммите G20 в Рио-де-Жанейро.
Хотя Бразилия признает юрисдикцию МУС, президент да Силва заявил на выходных индийскому новостному изданию Firstpost, что, до тех пор пока он является президентом Бразилии, Путин никогда не будет арестован в его стране.
Однако в понедельник его позиция изменилась. «Я не знаю, задержит ли его бразильская система правосудия. Решает судебная система, а не правительство", - заявил президент Бразилии.