«Իրանը զգայուն է հյուսիսային հարևանների հետ ընդհանուր սահմանների անվտանգության նկատմամբ». Քանանի
Իրանի ԱԳՆ խոսնակ Նասեր Քանանին ասել է, որ Թեհրանը զգայուն է հյուսիսային հարևանների հետ իր ընդհանուր սահմանների անվտանգության նկատմամբ։ Նա ընդգծել է, որ Իրանի սահմաններն ապահով են, և երկիրը շարունակում է ուշադիր հետևել Կովկասում տեղի ունեցող զարգացումներին․
«Մենք կապի մեջ ենք Ադրբեջանի և Հայաստանի իշխանությունների հետ: Հայաստանի իշխանություններն իրենց մտահոգությունն են հայտնել Ադրբեջանի կողմից նոր ռազմական բախման հնարավորության վերաբերյալ: Այնուամենայնիվ, Բաքվի իշխանությունները մեզ ուղերձ են հղել, որի բովանդակությունն այն է, որ նրանք մտադիր չեն ռազմական հարձակում իրականացնել, զորքերի տեղաշարժերն ավանդական զորաշարժ է, որն իրականացվում է ձմռան շեմին, քանի որ լեռնային շրջաններում տեղաշարժը դառնում է դժվար և շփոթեցնող», - նշել է Քանանին։
Նա ընդգծել է, որ Իրանը զգայուն է իր հյուսիսային հարևանների հետ ընդհանուր սահմանների անվտանգության նկատմամբ և հաստատում է, որ Իրանի սահմաններն ապահով են․ «Երկիրը շարունակում է ուշադիր հետևել Կովկասի զարգացումներին»։

Iranian Foreign Ministry spokesman Nasser Kanani said that Tehran is sensitive to the security of its shared borders with its northern neighbors. He emphasized that Iran's borders are safe, and the country continues closely monitoring developments in the Caucasus.
"We are in contact with the authorities of Azerbaijan and Armenia. Armenia authorities have expressed concern about the possibility of a new military conflict with Azerbaijan. However, the Baku authorities have sent us a message that they do not intend to carry out a military attack; the troop movement is a traditional military movement that is carried out on the eve of winter, as a movement in the mountainous regions becomes difficult and confusing," Kanani said.
He emphasized that Iran is sensitive to the security of the common borders with its northern neighbors and confirmed that Iran's borders are safe, "The country continues to monitor the developments in the Caucasus closely."