«Հարավային Կովկասը դարձել է աշխարհաքաղաքական մրցակցության վայր». Հաջիև
Ադրբեջանի նախագահի խորհրդական Հիքմեթ Հաջիևը հարցազրույց է տվել «Arab News»-ին՝ անդրադառնալով հայ-ադրբեջանական հարաբերություններին, բանակցային գործընթացին և խաղաղության պայմանագրին։
Հաջիևը, մասնավորապես, հայտարարել է. «Ցավոք, մենք տեսնում ենք, որ աշխարհաքաղաքական մրցակցության տարրեր են խաղում Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում, և մեր ուղերձը նաև մեծ տերություններին է՝ մի արտահանեք ձեր ներքաղաքական օրակարգը մեր տարածաշրջան։ Մենք տեսնում ենք նաև, որ Հայաստանը, ցավոք, դառնում է ևս մեկ Սիրիա մեր տարածաշրջանում, քանի որ բաժանված է մեծ տերությունների միջև՝ ըստ նրանց աշխարհաքաղաքական շահերի։
Մի առաքելություն այնտեղ ԵՄ-ն է անում: Մեզ ասել էին, որ դա քաղաքացիական, կարճաժամկետ առաքելություն է, բայց այն երկարաժամկետ է դարձել, ունի ռազմական անձնակազմ։
Յուրաքանչյուր ոք, ով ցանկանում է դիվանագիտական արկածախնդրության և քարոզչության փոխարեն նպաստել տարածաշրջանում խաղաղությանն ու անվտանգությանը, պետք է լրջորեն զբաղվի հայ-ադրբեջանական խաղաղության պայմանագրի բանակցություններին աջակցելով»։

"The South Caucasus has become a place of geopolitical competition." Hajiev
Advisor to the President of Azerbaijan, Hikmet Hajiyev, interviewed "Arab News," referring to the Armenian-Azerbaijani relations, the negotiation process and the peace treaty.
Hajiyev, in particular, stated: "Unfortunately, we see that elements of geopolitical competition are playing in the South Caucasus region, and our message is also to the great powers: do not export your internal political agenda to our area. We also see that Armenia, unfortunately, is becoming another Syria in our region, as it is divided between the great powers according to their geopolitical interests.
The EU is doing a mission there. We were told that it was a civilian, short-term mission, but it has become long-term, with military personnel.
Anyone who wants to contribute to peace and security in the region instead of diplomatic adventure and propaganda should seriously support the negotiations of the Armenian-Azerbaijani peace treaty."