Այս տարի Հայաստանից Ռուսաստան արտահանումը կազմել է 2 մլրդ դոլար
Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ապրանքաշրջանառությունը 2023 թվականի յոթ ամսում կազմել է 3,7 մլրդ դոլար, ինչը 70%-ով ավել է 2022թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ․ այս մասին երկու երկրների գործարար շրջանակների ներկայացուցիչների հետ նախաճաշի ժամանակ ասել է էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
«Առաջին յոթ ամիսների ընթացքում ապրանքաշրջանառությունը կազմում է 3,7 միլիարդ դոլար, 2 միլիարդ դոլար՝ Հայաստանից, 1,7 միլիարդ դոլար՝ Ռուսաստանից։ Սա 70% -ով ավելի է, քան նախորդ տարի»,- հավելել է Քերոբյանը։
Ըստ նախարարի՝ ակնկալվում է, որ ապրանքաշրջանառության աճը կշարունակվի, քանի որ հունիսի կեսերին զգալիորեն ընդլայնվել է Վրաստանի Վերին Լարսի անցակետի թողունակությունը, որով անցնում է Ռուսաստանի հետ առևտրային ուղին։

В этом году экспорт из Армении в Россию составил 2 миллиарда долларов.
Товарооборот между Арменией и Россией за семь месяцев 2023 года составил 3,7 миллиарда долларов, что на 70% больше, по сравнению с тем же периодом в 2022 году. Об этом министр экономики Ваан Керобян заявил во время завтрака с представителями деловых кругов двух стран.
"За первые семь месяцев товарооборот составил 3,7 миллиарда долларов, из Армении - 2 миллиарда, из России - 1,7 миллиарда долларов. Это на 70% больше, чем в прошлом году", - добавил Керобян.
По словам министра, ожидается, что рост товарооборота продолжится, поскольку в середине июня пропускная способность грузинского КПП "Верхний Ларс", через который проходит торговый путь с Россией, была значительно расширена.