«Հայաստանի սեփական սահմաններն են վտանգված»․ Մակրոն
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Բրեգանսոն ամրոցում ընդունել է «Le Point» պարբերականի լրագրողներին՝ ընդարձակ հարցազրույց տալու նպատակով։ Հարցազրույցի ընթացքում նա անդրադարձել է աշխարհաքաղաքականությանը։
«Մենք ստիպված կլինենք վերակառուցել Եվրոպայի աշխարհաքաղաքական ճարտարապետությունը։ Մենք չենք փակում դուռը Ռուսաստանի առջև, թեև վերջինս հրահրել է «տարածքային պատերազմի վերադարձ»,- ընդգծել է Մակրոնը։
Անդրադառնալով ԼՂ խնդրին՝ Ֆրանսիայի վարչապետը նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցում Ֆրանսիան ճնշում է գործադրում մարդասիրական հասանելիությունը երաշխավորելու համար, սակայն հրաժարվել է «ցեղասպանություն» որակել հայերի դեմ իրականացված հանցագործությունները։
«Մեր դիվանագիտությունը պարզ է, բայց այժմ դիվանագիտության ժամանակը չէ։ Ես ցավում եմ և դատապարտում եմ այդ շրջափակումը։ Մենք միշտ ասել ենք, որ կանգնած ենք ժողովուրդների ինքնիշխանության կողքին։ Լեռնային Ղարաբաղի հարցը բարդ է, այդ թվում՝ ժողովուրդների օրինականության տեսանկյունից։ Այս հարցում ես չեմ կարող կրկնել արտահայտված ամենակոշտ դիրքորոշումները: Ֆրանսիան հստակորեն դատապարտել է 2020 թվականի պատերազմը և կազմակերպել բազմաթիվ մարդասիրական գործողություններ։ Այսօր մենք անում ենք ամեն հնարավորը, որպեսզի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև գտնվի մի համաձայնություն, որը թույլ կտա տևական խաղաղություն հաստատել: Խաղաղության պայմանագիրն անհրաժեշտություն է, բայց այն պետք է համապատասխանի միջազգային իրավունքին»,- նշել է Մակրոնը։
Ֆրանսիայի նախագահն ընդգծել է, որ գործ ունեն անընդունելի հումանիտար իրավիճակի հետ, հատկապես՝ Լաչինի միջանցքի շուրջ․ «Ֆրանսիայի դերը հումանիտար հասանելիության նպատակով գործադրվող ճնշումը պահպանելն է, և մենք մեր առավելագույն ջանքերն ենք գործադրում այդ ուղղությամբ։ Մասնավորապես՝ մենք շարունակում ենք նախաձեռնություններով հանդես գալ, որպեսզի սննդամթերք և դեղորայք հասցվի Լեռնային Ղարաբաղ և ազատ մուտքն այնտեղ  պահպանվի։ Բացի այդ, այսօր վտանգված է նաև Հայաստանը սեփական սահմանները»,- նշել է Մակրոնը։

"Armenia's own borders are at risk." Macron
French President Emmanuel Macron received the journalists of "Le Point" newspaper in the Breganson castle to give an extensive interview. During the interview, he touched on geopolitics.
"We will have to rebuild the geopolitical architecture of Europe. We do not close the door to Russia, although the latter has provoked "the return of territorial war", Macron emphasized.
Referring to the Nagorno-Karabakh issue, the French Prime Minister noted that France exerts pressure on the Nagorno-Karabakh issue to guarantee humanitarian access but refused to call the crimes committed against Armenians "genocide."
"Our diplomacy is clear, but now is not the time for diplomacy. I regret and condemn that blockade. We have always said that we stand by the sovereignty of peoples. The issue of Nagorno-Karabakh is complicated, including from the point of view of the legitimacy of the peoples. I cannot repeat the strongest positions expressed on this matter. France has clearly condemned the 2020 war and organized many humanitarian actions. Today, we are doing everything possible to find an agreement between Armenia and Azerbaijan that will allow us to establish lasting peace. The peace treaty is a necessity, but it must comply with international law," Macron said.
The French President emphasized that they are dealing with an unacceptable humanitarian situation, especially around the Lachine Corridor. "France's role is to maintain pressure for humanitarian access, and we are doing our best in that direction. In particular, we continue to take initiatives to deliver food and medicine to Nagorno Karabakh and maintain free access there. In addition, Armenia's own borders are also at risk today," Macron said.