Հինգ երկիր կարող է դառնալ BRICS-ի նոր անդամ
Արգենտինան, Եգիպտոսը, Իրանը, Արաբական Միացյալ Էմիրությունները և Սաուդյան Արաբիան կարող են դառնալ BRICS ասոցիացիայի (Բրազիլիա, Ռուսաստան, Հնդկաստան, Չինաստան և Հարավային Աֆրիկա) նոր անդամներ։
Այդ մասին հայտնել են «Ռոյթերս» գործակալությունը և բրազիլական UOL հարթակի Ժնևյան թղթակից Ջամիլ Շադը՝ վկայակոչելով խմբի վերջնական փաստաթղթի նախագիծը։
Ըստ «Ռոյթերսի»՝ BRICS խմբի ընդլայնման գործարքը 11 ժամ քննարկվել է առաջնորդների հանդիպմանը՝ խոստանալով խթանել բլոկի հավակնությունները՝ «Գլոբալ հարավին» ավելի մեծ ազդեցություն հաղորդել համաշխարհային գործերում:

Five countries can become new members of BRICS
Argentina, Egypt, Iran, the United Arab Emirates, and Saudi Arabia can become new members of the BRICS association (Brazil, Russia, India, China and South Africa).
The "Reuters" agency and the Geneva correspondent of the Brazilian UOL platform, Jamil Shad, reported this, citing the draft of the group's final document.
According to Reuters, a deal to expand the BRICS group was discussed for 11 hours at the leaders' meeting, promising to boost the bloc's ambitions to give the "Global South" more significant influence in world affairs.