Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն Հայաստանին մեղադրում է խաղաղության գործընթացի խաթարման մեջ. ամբողջական
Ադրբեջանի ԱԳ նախարարությունը հայտարարություն է տարածել՝ անդրադառնալով Լաչինի միջանցքի արգելափակման, Աղդամ-Ստեփանակերտ ճանապարհի, հայ-ադրբեջանական բանակցությունների, դրանց չեղարկման և այլ հարցերի։
Հայտարարությունում, մասնավորապես, ասվում է.
«Այսօր Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև տևական խաղաղության հաստատմանն ուղղված ջանքերը լուրջ մարտահրավերների են բախվում Հայաստանի կողմից լարվածության սրման և ռևանշիզմի միտումնավոր քաղաքականության պատճառով։ Չնայած 2022թ․ դեկտեմբերին իր առաջին անհաջողությանը՝ Հայաստանը կրկին փորձում է ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհուրդը վերածել քաղաքական, ռազմական և տեղեկատվական ուղղվածություն ունեցող մանիպուլյատիվ արշավի գործիքի։
… Հայաստանի դիմումը ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդին՝ կապված տարածաշրջանում «մարդասիրական իրավիճակի վատթարացման» և «շարունակվող շրջափակման» մասին անհիմն հայտարարությունների հետ, տեղի է ունենում այն ժամանակ, երբ Հայաստանը միտումնավոր և նպատակաուղղված խոչընդոտում է միջազգային գործընկերների միջոցով հավասարակշռված, միջազգային իրավունքի վրա հիմնված և ընդունելի լուծում գտնելուն ուղղված ջանքերին։ Ինչպես հայտնի է, վերջին երեք տարվա ընթացքում Հայաստանի կողմից Լաչինի ճանապարհի լայնածավալ չարաշահումների փաստերը հանգեցրել են Ադրբեջանի կողմից սահմանային անցակետի ստեղծման օրինական միջոցների անհրաժեշտությանը՝ իր սահմանին անվտանգությունն ու կարգուկանոնն ապահովելու համար։ Չնայած այն հանգամանքին, որ Հայաստանը փորձել է այդ ջանքերը ներկայացնել որպես «շրջափակում» և խնդրել է միջազգային դատարանին՝ որոշում կայացնել անցակետի վերացման վերաբերյալ, դատարանը հուլիսի 6-ի որոշմամբ միաձայն մերժեց հայցը։
Հայաստանը չի հաշտվել այն իրողության հետ, որ զրկված է Ադրբեջանի տարածքից ամբողջությամբ դուրս բերված զինված ուժերի կարիքները ապահովելու, ինչպես նաև Ադրբեջանի բնական պաշարների ապօրինի շահագործման հնարավորությունից։ Այդ իսկ պատճառով Հայաստանը քարոզչական արշավ սկսեց ամբողջ աշխարհում՝ ստեղծելով մի շարք ռազմական և այլ խոչընդոտներ սահմանային անցակետի բնականոն գործունեության դեմ, ինչպես նաև հրաժարվելով այլ երթուղիներից, օրինակ՝ Աղդամ-Խանքենդի ճանապարհից։
Վերջերս, մի ​​շարք ինտենսիվ խորհրդակցություններից հետո, վերջապես պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվեց տարբեր երթուղիներով Ղարաբաղ մարդասիրական պաշարների առաքման, ինչպես նաև Ադրբեջանի հատուկ ներկայացուցչի և տեղի հայ բնակիչների ներկայացուցիչների միջև հանդիպում կազմակերպելու վերաբերյալ։ Առաջին հարցով տեղի բնակիչների կարիքները բավարարելու, Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) միջոցով մարդասիրական բեռների առաքման համար պայմաններ ստեղծելու համար անհրաժեշտ էր վերացնել ֆիզիկական խոչընդոտները, որոնք տեղադրված էին՝ կանխելու Աղդամ-Խանքենդի ճանապարհի օգտագործումը։ Դրան հաջորդեց ԿԽՄԿ-ի կողմից Լաչինի ճանապարհի օգտագործման ակտիվացումը 24 ժամվա ընթացքում: Բոլոր կողմերը, այդ թվում՝ ռուսական խաղաղապահ զորախումբը և ԿԽՄԿ-ն, պատրաստ էին կյանքի կոչել այս համաձայնագիրը։
Երկրորդ հարցով պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Եվլախում հանդիպում անցկացնել Ադրբեջանի հատուկ ներկայացուցչի և տեղի հայ բնակիչների ներկայացուցիչների միջև։ Սակայն 2023թ․ օգոստոսի 5-ին Հայաստանը վերջին պահին հրաժարվեց իր իսկ ձեռք բերված երկու համաձայնություններից՝ առաջ քաշելով քաղաքական դրդապատճառներ, անօրինական պայմաններ և տարբեր հիմնավորումներ։ Այն, ինչ Հայաստանը պահանջում էր ընդհանրապես միջազգային հանրությունից և, մասնավորապես, ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդից, իսկապես կարելի էր հասնել մի քանի օր առաջ՝ շնորհիվ գործընկերների, այդ թվում՝ անվտանգության խորհրդի անդամների աջակցության։ Դա տեղի չունեցավ միայն Հայաստանի մերժման պատճառով։ Եթե ​​Հայաստանը և, այսպես կոչված, իր իրավասության տակ գտնվող «ռեժիմը» ​​հետևեին համաձայնագրին, ապա հարցը կլուծվեր օգոստոսի սկզբին՝ ընդունելի շրջանակ ապահովելով Ղարաբաղի տարածաշրջանի բնակիչներին մարդասիրական ապրանքներ մատակարարելու համար, ինչպես նաև դյուրացնելով մարդկանց, բեռների և տրանսպորտային միջոցների երթուղիները: Ուստի, չնայած Ադրբեջանի ինտենսիվ փոխգործակցությանը ՌԴ, ԱՄՆ, Եվրամիության և ԿԽՄԿ-ի հետ՝ այս իրավիճակից ելքեր փնտրելու համար, չպետք է կասկած լինի, որ Հայաստանը միտումնավոր խոչընդոտում է այդ դիվանագիտական ​​ջանքերին։
Հայաստանի դիմումը ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդին՝ այս քարոզարշավի մի մասն է և այս առումով լուրջ հարված է հասցնում ներգրավված կողմերի, այդ թվում՝ անվտանգության խորհրդի անդամների ջանքերին։ Բացի այդ, վերջին շաբաթների ընթացքում Ադրբեջանի տարածքում ապօրինաբար տեղակայված հայկական զինված ուժերը ուժեղացրել են ռազմատեխնիկական և այլ ռազմաշինարարական աշխատանքները, ինչը միջազգային իրավունքի, ինչպես նաև Ադրբեջանի, Ռուսաստանի և Հայաստանի ղեկավարների եռակողմ՝ 2020թ. նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության 4-րդ կետով Հայաստանի պարտավորությունների լուրջ խախտում է։
Հատկապես մտահոգիչ է Ադրբեջանի ինքնիշխան տարածքներում անօրինական կերպով տեղակայված էլեկտրոնային պատերազմի տեխնիկայի օգտագործումը։ Վերջին շաբաթներին «Ադրբեջանական ավիաուղիների» քաղաքացիական ինքնաթիռների հետ մեկտեղ էլեկտրոնային միջամտության են ենթարկվել նաև արտասահմանյան երկրների օդանավերը, ինչը լուրջ վտանգ է ներկայացնում նրանց անվտանգությանը։ Ադրբեջանի ինքնիշխան տարածքներում, որտեղ ժամանակավորապես տեղակայված է ռուսական խաղաղապահ զորախումբը, ռազմաինժեներական աշխատանքներին և ապօրինի գործողությունների ակտիվացմանը զուգընթաց, վերջին օրերին նկատվում է մեծ քանակությամբ սպառազինության, ռազմական տեխնիկայի և անձնակազմի կենտրոնացում՝  փորձելով հերթական ռազմական արկածախնդրությունն իրականացնել չսահմանազատված պետական ​​սահմանին։
Վերոնշյալ փաստերը հաստատում են վերջին 30 տարվա Հայաստանին բնորոշ գործելաոճը՝ ինչպիսիք են բանակցությունների կեղծումը, բանակցությունների յուրաքանչյուր փուլում քաղաքական, ռազմական և այլ սադրանքները՝ վերջին պահին խուսափելու իրենց նախկին պարտավորություններից և կատարումից։ Միևնույն ժամանակ, նման գործողությունները ցույց են տալիս, որ Հայաստանը չի դադարեցրել իր տարածքային հավակնությունները Ադրբեջանի հանդեպ, և Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության բանավոր ճանաչումը հակասում է իր գործողություններին։
2020թ. պատերազմից հետո Ադրբեջանը Հայաստանին առաջարկել է խաղաղություն՝ հիմնված փոխադարձ ճանաչման, ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և միմյանց սահմանների անձեռնմխելիության հարգման վրա։ Ադրբեջանը նաև վարում է Ղարաբաղի տարածաշրջանում բնակվող հայազգի բնակիչների, որպես իրավահավասար քաղաքացիների, վերաինտեգրման քաղաքականություն՝ ապահովելով նրանց իրավունքներն ու ազատությունները, որոնք նախատեսված են Ադրբեջանի սահմանադրությամբ և բոլոր համապատասխան միջազգային մեխանիզմներով։ Միևնույն ժամանակ, ցույց տալով իր հավատարմությունն այս բոլոր կետերին՝ Ադրբեջանը իրեն իրավունք է վերապահում պաշտպանել իր ինքնիշխանությունը և տարածքային ամբողջականությունը ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ և միջազգային իրավունքի այլ համընդհանուր փաստաթղթերով նախատեսված բոլոր օրինական միջոցներով։
Այս կրիտիկական փուլում, առավել, քան երբևէ, կարևոր է առկա ռիսկերի հստակ ըմբռնումը և միջազգային հանրության համարժեք արձագանքը Հայաստանի սադրանքներին՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջպետական ​​հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի առջև ծառացած դժվարությունները հաղթահարման և հայկական ծագում ունեցող տեղաբնակների՝ Ադրբեջանի քաղաքական, իրավական և սոցիալ-տնտեսական շրջանակներում վերաինտեգրման համար։ Կարևոր է ապահովել, որ տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման ստեղծված պատմական հնարավորությունը չվատնվի», - ասված է հայտարարության մեջ։

The Foreign Ministry of Azerbaijan accuses Armenia of disrupting the peace process.
The Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan issued a statement addressing blocking the Lachin Corridor, the Aghdam-Stepanakert road, the Armenian-Azerbaijani negotiations, their cancellation, and other issues.
In particular, it is said in the statement.
"Today, efforts to establish a lasting peace between Azerbaijan and Armenia face severe challenges due to the escalation of tensions and the deliberate policy of revanchism on the part of Armenia. Despite its first failure in December 2022, Armenia is again trying to turn the UN Security Council into a political, military, and information-oriented manipulative campaign tool.
... Armenia's appeal to the UN Security Council regarding the "deteriorating humanitarian situation" in the region and baseless statements about the "ongoing blockade" comes when Armenia deliberately and purposefully obstructs a balanced, international law-based, and acceptable process through its global partners—efforts to find a solution. As is well known, the facts of extensive abuses of the Lachin road by Armenia in the last three years have led to the need for legal measures by Azerbaijan to establish a border checkpoint to ensure security and order on its border. Although Armenia tried to portray these efforts as a "blockade" and asked the international court to decide on eliminating the checkpoint, the court unanimously rejected the claim on July 6.
Armenia has yet to come to terms with the fact that it is deprived of the opportunity to provide for the needs of the armed forces that have been wholly withdrawn from the territory of Azerbaijan, as well as the possibility of illegal exploitation of Azerbaijan's natural resources. That is why Armenia started a propaganda campaign worldwide, creating several military and other obstacles against the regular operation of the border checkpoint and refusing different routes, for example, the Aghdam-Khankendi road.
Recently, after a series of intensive consultations, an agreement was finally reached on delivering humanitarian supplies to Karabakh by different routes and organizing a meeting between the special representative of Azerbaijan and representatives of the local Armenian population. To meet the residents' needs and create conditions for the delivery of humanitarian goods through the International Committee of the Red Cross (ICRC), it was necessary to remove the physical obstacles that were placed to prevent the use of the Aghdam-Khankendi road. This was followed by activating the ICRC's use of Lachine Road within 24 hours. All parties, including the Russian peacekeeping force and the ICRC, were ready to implement this agreement.
Regarding the second issue, an agreement was reached to hold a meeting in Evlakh between Azerbaijan's special representative and local Armenian residents' representatives. However, on August 5, 2023, Armenia, at the last moment, abandoned the two agreements it had reached, citing political motives, illegal conditions, and various justifications. What Armenia demanded from the international community in general, and the UN Security Council in particular, could be achieved a few days ago thanks to the support of partners, including members of the Security Council. It did not happen only because of Armenia's refusal. If Armenia and the so-called "regime" under its jurisdiction followed the agreement, the issue would be resolved in early August, providing an acceptable framework for delivering humanitarian goods to the people of the Karabakh region and facilitating the routes of people, interests, and vehicles. Therefore, despite the intense interaction of Azerbaijan with the Russian Federation, the USA, the European Union, and the ICRC to find ways out of this situation, there should be no doubt that Armenia is deliberately hindering these diplomatic efforts.
Armenia's appeal to the UN Security Council is a part of this campaign. In this respect, it deals a severe blow to the efforts of the parties involved, including the members of the Security Council. In addition, in recent weeks, the Armenian armed forces illegally stationed on the territory of Azerbaijan have intensified military-technical and other military construction activities, which is a severe violation of international law, as well as of Armenia's obligations under point 4 of the tripartite statement of the leaders of Azerbaijan, Russia, and Armenia on November 10, 2020. is.
The use of electronic warfare equipment illegally located in the sovereign territories of Azerbaijan is of particular concern. In recent weeks, together with the civilian planes of "Azerbaijan Airlines," the aircraft of foreign countries have also been subjected to electronic interference, which poses a severe threat to their safety. In the sovereign territories of Azerbaijan, where the Russian peacekeeping troops are temporarily stationed, along with the military engineering works and the activation of illegal activities, the last few days, a large number of weapons, military equipment, and personnel have been concentrated in an attempt to carry out another military adventure on the undemarcated state border.
The above facts confirm the practices characteristic of Armenia in the last 30 years, such as falsification of negotiations, political, military, and other provocations at each stage of the talks to avoid their previous obligations and fulfillment at the last moment. At the same time, such actions show that Armenia has not stopped its territorial ambitions toward Azerbaijan, and verbal recognition of Azerbaijan's territorial integrity contradicts its efforts.
After the 2020 war, Azerbaijan offered peace to Armenia based on mutual recognition, respect for sovereignty, territorial integrity, and inviolability of each other's borders. Azerbaijan also pursues a policy of reintegration of Armenians living in the Karabakh region as equal citizens, ensuring their rights and freedoms provided for by the constitution of Azerbaijan and all relevant international mechanisms. At the same time, showing its loyalty to all these points, Azerbaijan reserves the right to protect its sovereignty and territorial integrity by all legal means provided by the UN Charter and other universal international law documents.
At this critical stage, more than ever, it is essential to have a clear understanding of the existing risks and an adequate response of the international community to Armenia's provocations, to overcome the difficulties faced by the process of regulating interstate relations between Armenia and Azerbaijan, and to ensure the political, legal, and social support of the residents of Armenian origin in Azerbaijan. for reintegration into economic frameworks. It is essential to ensure that the historic opportunity for establishing stable peace in the region is not wasted," the statement said.