Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալի պաշտոնակատար Յուրի Քիմի հետ
Օգոստոսի 9-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալի պաշտոնակատար Յուրի Քիմի հետ։
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի՝ արդեն իսկ շուրջ 8 ամիս տևող ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում սրվող իրավիճակը, որը միջազգային հանրության աչքերի առաջ կարող է վերածվել իրական հումանիտար աղետի: Նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ հունիսի 15-ից Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը գտնվում է լիակատար շրջափակման մեջ՝ բախվելով սննդի, դեղորայքի և առաջին անհրաժեշտության այլ ապրանքների սուր պակասի:
Նախարարը հավելել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակի շարունակական վատթարացումն ինքնին սպառնում է տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատմանն ուղղված Հայաստանի և միջազգային հանրության ջանքերին՝ ընդգծելով առկա մեխանիզմները լավագույնս օգտագործելու և Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումներին համապատասխան Լաչինի միջանցքի արգելափակման անհապաղ վերացման անհրաժեշտությունը:
Երկուստեք նշվել է իրավիճակի հանգուցալուծման ուղղությամբ քայլերի իրականացման անհրաժեշտությունը և պայմանավորվածություն ձեռք բերվել շարունակել շփումներն այդ ուղղությամբ: Նախարար Միրզոյանը շեշտել է ստեղծված իրավիճակում միջազգային հանրության միասնական ջանքերի անհրաժեշտությունը:

9 августа министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с исполняющей обязанности заместителя госсекретаря США по делам Европы и Евразии Йюри Ким
Министр Мирзоян представил обострение ситуации в Нагорном Карабахе в результате продолжающегося уже около 8 месяцев незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, которое на глазах международного сообщества может обернуться настоящей гуманитарной катастрофой. Министр Мирзоян подчеркнул, что с 15 июня население Нагорного Карабаха находится в полной блокаде, испытывая острую нехватку продуктов питания, медикаментов и других товаров первой необходимости.
Министр добавил, что продолжающееся ухудшение гуманитарной ситуации в самом Нагорном Карабахе ставит под угрозу усилия Армении и международного сообщества, направленные на установление стабильного мира в регионе, подчеркнув необходимость максимально использовать существующие механизмы и немедленно устранить блокаду Лачинского коридора в соответствии с решениями Международного Суда.
Обе стороны отметили необходимость принятия мер по урегулированию ситуации и договорились о продолжении контактов в этом направлении. Министр Мирзоян подчеркнул необходимость совместных усилий международного сообщества в сложившейся ситуации.