«Բանակցություններն առարկայական էին, ամենադժվար փուլերից մեկն ենք անցնում»․ Շառլ Միշել
Բանակցություններն առարկայական էին։ Կարծիքների փոխանակումը եղել է անկեղծ, ազնիվ և բովանդակալից։ Այս մասին հայտարարել է Եվրամիության խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը` Բրյուսելում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ եռակողմ հանդիպումից հետո։
Նա նշել է Վաշինգտոնում և Բրյուսելում հանդիպումների ինտենսիվ և արդյունավետ բնույթը։
«Մենք անցնում ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցությունների ամենաամբողջական և եռանդուն փուլերից մեկը։ Ես արժանին եմ մատուցում երկու առաջնորդներին՝ խաղաղության գործընթացին նրանց նվիրվածության համար և խրախուսում եմ նրանց հետագա համարձակ քայլեր ձեռնարկել՝ դեպի հարաբերությունների կարգավորման հարցում առաջընթաց ապահովելու համար։ Մենք քննարկել ենք օրակարգային բոլոր հարցերը»,- ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանն ու Հայաստանը պայմանավորվել են ակտիվացնել սահմանների սահմանազատման հանձնաժողովի աշխատանքները։
«Հայաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդները ևս մեկ անգամ վերահաստատել են փոխադարձաբար տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության ճանաչումը, և որ սահմանազատումը պետք է իրականացնել 1991թ․ Ալմա-Աթայի հռչակագրի համաձայն։
Ես ողջունեցի հուլիսի 12-ին սահմանային երկու հանձնաժողովների հանդիպումը։ Աշխատանքներն ընթացքի մեջ են։ Եվ շատ կարևոր է, որ ղեկավարները պայմանավորվել են ակտիվացնել և արագացնել հանձնաժողովների աշխատանքը»,- ասել է Միշելը։
Նրա խոսքով՝ վերջին երկու ամսվա ընթացքում կողմերը նաև հստակ առաջընթաց են գրանցել տարածաշրջանում տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակմանն ուղղված քննարկումներում:
«Մենք քննարկել ենք ապագա տրանսպորտային համաձայնագրերի պայմանները, որոնք կպահպանեն ինքնիշխանության, իրավասության և փոխադարձության սկզբունքները։ Երկաթուղային կապի կառուցումը պետք է ձեռնարկվի անհապաղ։ ԵՄ-ն պատրաստ կլինի ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերել: Որոշ մանրամասներ դեռևս հստակեցում են պահանջում, սակայն այս թեմայի շուրջ դիրքորոշումներն այժմ համընկնում են, և տարբերակներն ակտիվորեն մշակվում են»,- նշել է նա:
Եվրամիության խորհրդի նախագահի խոսքով՝ կողմերը քննարկել են նաև Ղարաբաղի հայ բնակչության վիճակը և Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակը։
«Ներկայիս իրավիճակն ակնհայտորեն անկայուն է և որևէ մեկին ձեռնտու չէ։ Մենք քննարկել ենք նաև հնարավոր կոնկրետ քայլեր, որոնք կօգնեն կարգավորել իրավիճակը։ Շեշտել եմ Լաչինի ճանապարհի բացման անհրաժեշտությունը։ Նաև նշել եմ Ադրբեջանի պատրաստակամությունը՝ հավասարապես Աղդամով մարդասիրական մատակարարումներ ապահովելու համար։ Երկու տարբերակներն էլ կարևոր եմ համարում և խրախուսում եմ մարդասիրական փոխադրումները երկու կողմերից էլ՝ բնակչության կարիքներն ապահովելու համար: Ես նաև ողջունեցի ԿԽՄԿ-ի կողմից տեղափոխությունների վերսկսումը»,- նշել է նա:
Շառլ Միշելը շեշտել է, որ այնտեղ գտնվող մարդիկ ապահովության կարիք ունեն:
«Այս համատեքստում նշեցի՝ Եվրամիությունը կարևոր է համարում Բաքվի և նախկին Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզում ապրող հայերի ներկայացուցիչների միջև ուղիղ երկխոսության հաստատումը։ Այս երկխոսությունը պետք է ապահովի  վստահություն բոլոր կողմերի համար»,- նշել է նա:
Քննարկվել են նաև ձերբակալվածների և գերիների վերաբերյալ հարցերը։
«Ղեկավարները վերահաստատեցին իրենց հավատարմությունն այն ըմբռնմանը, որ կհեշտացվի այն զինվորների ազատ արձակումը, ովքեր անզգուշաբար մյուս կողմ են անցել: Ես հանդես եմ եկել ձերբակալվածների երկու կողմերի ազատ արձակման օգտին։ Քննարկվել է նաև անհայտ կորածների ճակատագրի լուծման և ականազերծման գործում սերտ համագործակցության կարևորությունը, և ես ևս մեկ անգամ կոչ եմ արել կողմերին հնարավորինս փոխանակել տեղեկատվություն»,- նշել է Միշելը։
Նա հավելել է, որ պայմանավորվել են շարունակել շփումները և զարգացնել հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված քայլերը։
«Իրական առաջընթացը կախված է մոտ ապագայում ձեռնարկվելիք հաջորդ քայլերից։ Առաջին հերթին պետք է դադարեցնել բռնությունն ու կոշտ հռետորաբանությունը՝ խաղաղ բանակցությունների և կարգավորման համապատասխան միջավայր ստեղծելու համար։
Ես նաև վերահաստատեցի իմ մտադրությունը՝ հրավիրել Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարներին ամռանից հետո Բրյուսելում կայանալիք ևս մեկ հանդիպման, ինչպես նաև Ֆրանսիայի և Գերմանիայի առաջնորդների հետ հերթական հնգակողմ հանդիպմանը Գրանադայում»,- իր ելույթը եզրափակել է Միշելը։

«Переговоры были предметными, мы проходим один из самых сложных этапов». Шарль Мишель
Переговоры были предметными. Обмен мнениями был искренним, честным и содержательным. Об этом заявил председатель Совета Европейского Союза Шарль Мишель после трехсторонней встречи с премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым в Брюсселе.
Он отметил интенсивный и продуктивный характер встреч в Вашингтоне и Брюсселе.
«Мы проходим один из самых полных и энергичных этапов переговоров между Арменией и Азербайджаном. Я воздаю должное обоим лидерам за их приверженность мирному процессу и призываю их предпринять дальнейшие смелые шаги для обеспечения прогресса на пути к нормализации отношений. Мы обсудили все вопросы повестки дня", - сказал он.
По его словам, Азербайджан и Армения договорились активизировать работу комиссии по демаркации границы.
«Лидеры Армении и Азербайджана еще раз подтвердили взаимное признание территориальной целостности и суверенитета, и что демаркация должна быть проведена согласно Алма-Атинской декларации в 1991 года.
Я приветствовал встречу двух пограничных комиссий 12 июля. Работы продолжаются. И очень важно, что лидеры договорились активизировать и ускорить работу комиссий», — сказал Мишель.
По его словам, за последние два месяца стороны также добились явного прогресса в переговорах, направленных на разблокирование транспортно-экономических связей в регионе.
«Мы обсудили условия будущих транспортных соглашений, которые сохранят принципы суверенитета, юрисдикции и взаимности. Строительство железнодорожной ветки должно быть начато немедленно. ЕС готов оказать финансовую поддержку. Некоторые детали еще требуют уточнения, но сейчас позиции по этой теме совпадают и варианты активно прорабатываются», — отметил он.
По словам председателя Совета Евросоюза, стороны также обсудили положение армянского населения Карабаха и ситуацию вокруг Лачинского коридора.
«Текущая ситуация явно нестабильна и никому не выгодна. Мы также обсудили возможные конкретные шаги, которые помогли бы урегулировать ситуацию. Я подчеркнул необходимость открытия Лачинской дороги. Я также отметил готовность Азербайджана в равной степени осуществлять поставки гуманитарной помощи через Агдам. Оба варианта считаю важными и поощряю гуманитарные перевозки с обеих сторон для удовлетворения потребностей населения. «Я также приветствовал возобновление работы МККК», — сказал он.
Шарль Мишель подчеркнул, что люди нуждаются в безопасности.
«В этом контексте я упомянул, что Евросоюз считает важным налаживание прямого диалога между Баку и представителями армян, проживающих в бывшей Нагорно-Карабахской автономной области. Этот диалог должен обеспечить доверие для всех сторон", - сказал он.
Также обсуждались вопросы, касающиеся арестованных и военнопленных.
«Лидеры подтвердили свою приверженность пониманию того, что освобождение солдат, которые непреднамеренно пересекли границу, будет облегчено. Я выступал за освобождение арестованных с  обеих сторон. Также обсуждалась важность тесного сотрудничества в решении судьбы пропавших без вести и разминировании, и я еще раз призвал стороны к максимальному обмену информацией», — сказал Мишель.
Он добавил, что они договорились продолжить контакты и разработать шаги, направленные на нормализацию отношений.
«Реальный прогресс зависит от следующих шагов, которые будут предприняты в ближайшем будущем. В первую очередь необходимо остановить насилие и жесткую риторику, чтобы создать надлежащую среду для мирных переговоров и урегулирования.
Я также подтвердил свое намерение пригласить лидеров Армении и Азербайджана на еще одну встречу в Брюсселе после лета, а также на еще одну пятистороннюю встречу с лидерами Франции и Германии в Гранаде", - завершил свое выступление Мишель.