Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը կրկին մեղադրել է Ֆրանսիային Արցախին աջակցելու համար։
«Ֆրանսիան, որն իրեն կեղծ է ներկայացնում որպես մարդու իրավունքների և միջազգային իրավունքի պաշտպան, նախկինի պես միջամտում է այլ երկրների ներքին գործերին»,- Բաքվում հայտարարել Է Ալիևը Չմիավորման շարժման համակարգող բյուրոյի նախարարական հանդիպման ժամանակ։
Նախագահն ընդգծել է, որ Մալիից և Բուրկինա Ֆասոյից ֆրանսիական զորքերի վերջին դուրսբերումը ևս մեկ անգամ ցույց տվեց, որ «Աֆրիկայում Ֆրանսիայի նեոգաղութատիրության քաղաքականությունը դատապարտված է ձախողման»:
«Ցավոք, Ֆրանսիան փորձում է նույն արատավոր պրակտիկան պարտադրել Հարավային Կովկասում՝ աջակցելով հայկական անջատողականությանը Ադրբեջանի Ղարաբաղյան տարածաշրջանում և օգտագործելով աշխարհաքաղաքական մրցակցությունը, օտարերկրյա ռազմական ներկայությունը և օրիենտալիզմի գաղութային քաղաքականությունը», - ասել է Ալիևը:

Алиев обвинил Францию ​​в поддержке Арцаха
«Франция, ложно выдающая себя за защитницу прав человека и международного права, продолжает вмешиваться во внутренние дела других стран», - заявил Алиев в Баку на министерском заседании Координационного бюро Движения неприсоединения.
Президент подчеркнул, что недавний вывод французских войск из Мали и Буркина-Фасо еще раз показал, что «политика французского неоколониализма в Африке обречена на провал».
«К сожалению, Франция пытается навязать такую ​​же порочную практику на Южном Кавказе, поддерживая армянский сепаратизм в карабахском регионе Азербайджана и используя геополитическую конкуренцию, иностранное военное присутствие и колониальную политику ориентализма», - сказал Алиев.