«Ադրբեջանն անհնար է համարում լրացուցիչ երաշխիքներն էթնիկ հայերի համար». Բայրամով
Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը մերժել է Հայաստանի պահանջը՝ խաղաղության բանակցությունների նոր փուլից առաջ Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող շուրջ 120 հազար էթնիկ հայերի համար անվտանգության հատուկ երաշխիքներ տրամադրելու մասին։
«Reuters»-ին տված հարցազրույցում Բայրամովն ասել է, որ նման երաշխիքն ավելորդ է, և նման պահանջը նշանակում է միջամտություն Ադրբեջանի ներքին գործերին․
«Մենք նման նախապայման չենք ընդունում մի շարք պատճառներով։ Ամենասկզբունքայինը հետևյալն է. սա ներքին, ինքնիշխան խնդիր է: Ադրբեջանի սահմանադրությունը և մի շարք միջազգային կոնվենցիաները, որոնց կողմ է Ադրբեջանը, ապահովում են բոլոր անհրաժեշտ պայմանները, որպեսզի երաշխավորվեն այդ բնակչության իրավունքները։ Էթնիկ հայերը կարող են օգտագործել և կրթվել իրենց լեզվով և պահպանել իրենց մշակույթը, եթե այլ էթնիկ և կրոնական փոքրամասնությունների նման ինտեգրվեն ադրբեջանական հասարակությանը և պետական կառույցներին», - հայտարարել է Բայրամովը։

"Azerbaijan considers it impossible to provide additional guarantees for ethnic Armenians;" Byramov
Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov rejected Armenia's demand to provide exceptional security guarantees for around 120,000 ethnic Armenians living in Nagorno-Karabakh before the new round of peace negotiations.
In an interview with Reuters, Bayramov said such a guarantee is unnecessary, and such a demand means interference in Azerbaijan's internal affairs.
"We do not accept such a precondition for several reasons. The most fundamental is as follows. This is an internal, sovereign matter. Azerbaijan's constitution and several international conventions to which Azerbaijan is a party provide all the necessary conditions to guarantee the rights of this population. "Ethnic Armenians can use and be educated in their language and preserve their culture if they integrate into the Azerbaijani society and state structures like other ethnic and religious minorities," Bayramov stated.