ՌԴ ԱԳՆ-ն Բաքվին կոչ է անում ամբողջությամբ ապաշրջափակել Լաչինի միջանցքով երթևեկությունը
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան մեկնաբանել է Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակը, հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն։
«Ադրբեջանական կողմից Լաչինի միջանցքի մուտքի արգելափակման կապակցությամբ մենք ուշադրություն ենք հրավիրում այն ​​փաստի վրա, որ նման գործողությունները խախտում են Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթները։ Նման քայլերը հանգեցնում են լարվածության աճի և չեն նպաստում Ռուսաստանի օգնությամբ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման ընթացող գործընթացի շուրջ նորմալ մթնոլորտի պահպանմանը։ Կոչ ենք անում Բաքվին ամբողջությամբ ապաշրջափակել Լաչինի միջանցքով երթևեկությունը։
Նաև հույս ունենք, որ Երևանը դուրս չի գա եռակողմ ձևաչափով փոխգործակցությունից։ Նրանց գործունեության դադարը բացասաբար է անդրադառնում տարածաշրջանում իրավիճակի վրա և հանգեցնում է «տեղում» էսկալացիայի։ Նշում ենք համապատասխան հանձնաժողովի շրջանակներում հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման ուղղությամբ ռիթմիկ աշխատանքի կարևորությունը։ Պատրաստ ենք տրամադրել անհրաժեշտ խորհրդատվական օգնություն:
Մենք կրկնում ենք մեր կոչը երկու կողմերին՝ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի եռակողմ համաձայնագրերին ամենաբարձր մակարդակով խստորեն պահպանելու կարևորության, Լաչինի միջանցքի տարածքում անվտանգության ապահովման համար զսպվածության և պատասխանատվության գիտակցման վերաբերյալ։ Ռուսական կողմը կշարունակի ակտիվ ջանքեր գործադրել իրավիճակը Բաքվի և Երևանի հետ շփումներում կարգավորելու ուղղությամբ»,- ասված է հայտարարությունում։

МИД России призывает Баку полностью разблокировать движение по Лачинскому коридору
Ситуацию вокруг Лачинского коридора прокомментировала официальный представитель МИД России Мария Захарова, сообщает МИД России.
«В связи с блокированием азербайджанской стороной входа в Лачинский коридор обращаем внимание на то, что подобные действия нарушают положения заявления лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 года. Подобные шаги ведут к росту напряженности и не способствуют поддержанию нормальной атмосферы вокруг идущего процесса нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией с помощью России. Призываем Баку полностью разблокировать движение по Лачинскому коридору.
Мы также надеемся, что Ереван не откажется от трехстороннего формата сотрудничества. Простой в их деятельности негативно сказывается на ситуации в регионе и приводит к «локальной» эскалации. Отмечаем важность ритмичной работы в направлении демаркации армяно-азербайджанской границы в рамках соответствующей комиссии. Мы готовы оказать необходимую консультационную помощь.
Подтверждаем наш призыв к обеим сторонам о важности неукоснительного соблюдения трехсторонних договоренностей России, Азербайджана и Армении на высшем уровне, сдержанности и осознании ответственности за обеспечение безопасности в районе Лачинского коридора. Российская сторона продолжит прилагать активные усилия для урегулирования ситуации в отношениях с Баку и Ереваном", - говорится в сообщении.