«Երկաթուղու վերականգնումը կսկսվի պայմանագրի ստորագրումից հետո». Օվերչուկ
ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը հարցազրույց է տվել «ՏԱՍՍ» գործակալությանը՝ խոսելով տարածաշրջանում հաղորդակցությունների ապաշրջափակման, եռակողմ բանակցությունների, փոխվարչապետերի հանդիպման և հայ-ադրբեջանական խաղաղության բանակցություններից։
Օվերչուկը, մասնավորապես, հայտարարել է. «Փաստաթղթի նախագիծը ձևավորվել է և գրեթե ամբողջությամբ համաձայնեցվել է մեր մակարդակով, թեև հիմնական հարցի վրա՝ ինչպես կշփվեն շարքային ադրբեջանցիներն ու հայերը սահմանը հատելիս, դեռ պետք է աշխատել։ Իհարկե, այսօր շատ բան կարելի է անել՝ հենվելով տեղեկատվական տեխնոլոգիաների վրա, և այդպիսի լուծումներ կան։ Դրանք, թերևս, ակնհայտ և հաջողությամբ կիրառվել են աշխարհի այլ ծայրերում, բայց երբ սկսում ես դրանք վերլուծել, այնքան էլ չեն համապատասխանում մեր իրավիճակին։
Դուք հարցրիք, թե երբ է լինելու ապաշրջափակումը․ այս հարցին դեռ ոչ ոք հստակ պատասխան չի տա։ Կլինի հետո, երբ կպայմանավորվենք, և երբ կստորագրվի համապատասխան փաստաթուղթը։ Այդ ժամանակ արդեն հնարավոր կլինի խոսել այս երկաթուղու վերականգնման մասին, որը գործում էր խորհրդային տարիներին ու շահագործվում և՛ հայերի, և՛ ադրբեջանցիների կողմից»։

«Восстановление железной дороги начнется после подписания соглашения». Оверчук
Вице-премьер России Алексей Оверчук дал интервью агентству "ТАСС", в котором рассказал о разблокировании коммуникаций в регионе, трехсторонних переговорах, встрече вице-премьеров и армяно-азербайджанских мирных переговорах.
В частности, заявил Оверчук. "Проект документа сформирован и практически полностью согласован на нашем уровне, хотя нам еще предстоит проработать главный вопрос - как будут общаться простые азербайджанцы и армяне при пересечении границы. Конечно, сегодня многое можно сделать, опираясь на информационные технологии, и такие решения есть. Они, возможно, очевидны и успешно применяются в других частях мира, но когда вы начинаете их анализировать, они не совсем подходят для нашей ситуации.
Вы спрашивали, когда будет снята блокада. однозначного ответа на этот вопрос пока никто не даст. Когда мы договоримся и будет подписан соответствующий документ. После этого можно будет говорить о восстановлении той железной дороги, которая действовала в советские годы и эксплуатировалась как армянами, так и азербайджанцами».