Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրից կպարտվեն Ռուսաստանն ու Իրանը. Իսրայելի կապի նախկին նախարար
Իսրայելի կապի նախկին նախարար Այուբ Կարան հոդված է հրապարակել, որում անդրադարձել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կնքվելիք խաղաղության պայմանագրին:
«Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրման շահառուները կլինեն Իսրայելը, ԱՄՆ-ը, Եվրոպան և Թուրքիան։ Ամենամեծ պարտվողները կլինեն Ռուսաստանն ու Իրանը, որոնք կկորցնեն իրենց ազդեցության գոտիները։
Մոսկվայում վերջին բանակցություններից հետո Կրեմլի համար կարող էր շանս լինել մի փոքր բարելավելու իր իմիջը: Այնուամենայնիվ, խաղաղության համաձայնագրից հետո Իրանի ազդեցությունը Հարավային Կովկասի վրա կվերացվի։ Սա մեծ հաղթանակ կլինի Իսրայելի համար»,- հոդվածում նշել է գործիչը։
Հոդվածում նա շեշտել է, որ Հայաստանը նույնպես շատ բան ունի շահելու խաղաղության համաձայնագրից, մասնավորապես, փոքր, դեպի ծով ելք չունեցող, շրջափակված երկիր լինելու փոխարեն, որը գոյատևելու համար ապավինում է Ռուսաստանի և Իրանի նման միջազգայնորեն մերժված երկրներին,  կարող է ծաղկել և բարգավաճել վերականգնված տնտեսությամբ, որը առևտուր է անում Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ: Սա կօգնի Հայաստանի ժողովրդին ոչ միայն ապրել առանց կոնֆլիկտների, այլև վայելել արժանապատիվ տնտեսություն և կենսամակարդակ:
«Իսրայելը կարող է մեծ օգուտ քաղել, երբ խաղաղություն հաստատվի Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև: Ականների վտանգը կնվազի, և տարածաշրջանի գյուղատնտեսական ներուժը կբարձրանա: Դա կհանգեցնի ադրբեջանական գյուղատնտեսական արտադրանքի արտահանման զգալի աճի դեպի Իսրայել, իսկ իսրայելական տեխնոլոգիաների արտահանումը Ադրբեջան»- հոդվածում գրել է Այուբ Կարանը:

Russia and Iran will lose from the peace treaty between Armenia and Azerbaijan. Former Minister of Communications of Israel
Former Minister of Communications of Israel Ayub Kara published an article in which he referred to the peace treaty to be signed between Armenia and Azerbaijan.
"The beneficiaries of the peace treaty signing between Azerbaijan and Armenia will be Israel, the USA, Europe, and Turkey. The biggest losers will be Russia and Iran, losing their spheres of influence.
After the recent talks in Moscow, the Kremlin could improve its image. However, Iran's influence on the South Caucasus will be eliminated after the peace agreement. This will be a great victory for Israel," the figure noted in the article.
In the article, he emphasized that Armenia also has a lot to gain from the peace agreement; in particular, instead of being a small, landlocked, landlocked country that relies on internationally rejected countries like Russia and Iran for its survival, it can flourish and prosper with a restored economy, Which trades with Azerbaijan and Turkey. This will help the people of Armenia live without conflicts and enjoy a decent economy and standard of living.
"Israel can benefit greatly when peace is established between Azerbaijan and Armenia. The risk of mines will decrease, and the region's agricultural potential will increase. This will significantly increase the export of Azerbaijani agricultural products to Israel and Israeli technologies to Azerbaijan," Ayub Karan wrote in the article.