Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրից կպարտվեն Ռուսաստանն ու Իրանը. Իսրայելի կապի նախկին նախարար
Իսրայելի կապի նախկին նախարար Այուբ Կարան հոդված է հրապարակել, որում անդրադարձել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կնքվելիք խաղաղության պայմանագրին:
«Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրման շահառուները կլինեն Իսրայելը, ԱՄՆ-ը, Եվրոպան և Թուրքիան։ Ամենամեծ պարտվողները կլինեն Ռուսաստանն ու Իրանը, որոնք կկորցնեն իրենց ազդեցության գոտիները։
Մոսկվայում վերջին բանակցություններից հետո Կրեմլի համար կարող էր շանս լինել մի փոքր բարելավելու իր իմիջը: Այնուամենայնիվ, խաղաղության համաձայնագրից հետո Իրանի ազդեցությունը Հարավային Կովկասի վրա կվերացվի։ Սա մեծ հաղթանակ կլինի Իսրայելի համար»,- հոդվածում նշել է գործիչը։
Հոդվածում նա շեշտել է, որ Հայաստանը նույնպես շատ բան ունի շահելու խաղաղության համաձայնագրից, մասնավորապես, փոքր, դեպի ծով ելք չունեցող, շրջափակված երկիր լինելու փոխարեն, որը գոյատևելու համար ապավինում է Ռուսաստանի և Իրանի նման միջազգայնորեն մերժված երկրներին,  կարող է ծաղկել և բարգավաճել վերականգնված տնտեսությամբ, որը առևտուր է անում Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ: Սա կօգնի Հայաստանի ժողովրդին ոչ միայն ապրել առանց կոնֆլիկտների, այլև վայելել արժանապատիվ տնտեսություն և կենսամակարդակ:
«Իսրայելը կարող է մեծ օգուտ քաղել, երբ խաղաղություն հաստատվի Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև: Ականների վտանգը կնվազի, և տարածաշրջանի գյուղատնտեսական ներուժը կբարձրանա: Դա կհանգեցնի ադրբեջանական գյուղատնտեսական արտադրանքի արտահանման զգալի աճի դեպի Իսրայել, իսկ իսրայելական տեխնոլոգիաների արտահանումը Ադրբեջան»- հոդվածում գրել է Այուբ Կարանը:

Россия и Иран проиграют от мирного договора между Арменией и Азербайджаном. Бывший министр связи Израиля
Бывший министр связи Израиля Аюб Кара опубликовал статью, в которой упомянул о мирном договоре, который будет подписан между Арменией и Азербайджаном.
«Выгодоприобретателями подписания мирного договора между Азербайджаном и Арменией станут Израиль, США, Европа и Турция. Больше всех проиграют Россия и Иран, которые лишатся своих сфер влияния.
После недавних переговоров в Москве у Кремля может появиться шанс немного улучшить свой имидж. Однако после мирного соглашения влияние Ирана на Южном Кавказе будет устранено. Это будет большая победа Израиля», — отметил в статье деятель.
В статье он подчеркнул, что Армения также многое выиграет от мирного соглашения, в частности, вместо того, чтобы быть маленькой страной, не имеющей выхода к морю, которая полагается на отвергнутые международным сообществом страны, такие как Россия и Иран, для своего выживания, она может процветать и восстанавливать экономику торгуя с Азербайджаном и Турцией. Это поможет народу Армении не только жить без конфликтов, но и иметь достойную экономику и уровень жизни.
«Израиль может извлечь большую пользу, когда между Азербайджаном и Арменией будет установлен мир. Снизится минный риск и повысится сельскохозяйственный потенциал региона. Это приведет к значительному увеличению экспорта азербайджанской сельхозпродукции в Израиль, экспорта израильских технологий в Азербайджан", - написал в статье Аюб Кара.