Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն մտահոգությունն է հայտնել հայ-ադրբեջանական սահմանի միջադեպերի կապակցությամբ
Ֆրանսիան իր մտահոգությունն է հայտնել վերջին 48 ժամվա ընթացքում հայ-ադրբեջանական սահմանի մի քանի կետերում, այդ թվում՝ Երասխում, քաղաքացիական անձնակազմի գնդակոծության հետևանքով տեղի ունեցած զինված միջադեպերի կապակցությամբ։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն։
Դիվանագիտական կառույցը զսպվածության, դեէսկալացիայի և քաղաքացիական բնակչության պաշտպանության կոչ է անում։
Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն նաև վերահաստատում է իր աջակցությունը Միջազգային դատարանի՝ 2023 թվականի փետրվարի 22-ի որոշման ամբողջական կատարմանը՝ միջանցքով երթևեկությունը վերականգնելու վերաբերյալ և հայտնում՝ հանրապետությունը լիովին մոբիլիզացված է տարածաշրջանում խաղաղություն վերականգնելու համար։

МИД Франции выразил обеспокоенность инцидентами на армяно-азербайджанской границе
Франция выразила обеспокоенность в связи с произошедшими за последние 48 часов вооруженными инцидентами в нескольких пунктах армяно-азербайджанской границы, в том числе в в связи с выстрелами, поразившими гражданское население в Ерасхе. Об этом говорится в заявлении МИД Франции.
Дипломатический истеблишмент призывает к сдержанности, деэскалации и защите гражданского населения.
МИД Франции также подтверждает свою поддержку полного выполнения решения Международного суда ООН от 22 февраля 2023 года о восстановлении движения по коридору и заявляет, что республика полностью мобилизована для восстановления мира в регионе.