«Զանգեզուրի միջանցքի հարցում խնդիրը ոչ թե Հայաստանից է գալիս, այլ՝ Իրանից». Էրդողան
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը Ադրբեջանից Թուրքիա վերադարձի ճանապարհին լրագրողների հետ, ի թիվս այլ հարցերի, անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական և հայ-թուրքական հարաբերություններին։
Անդրադառնալով Զանգեզուրի միջանցքի թեմային՝ Թուրքիայի նախագահը նշել է, որ այս հարցում խնդիրը ոչ թե Հայաստանից է գալիս, այլ Իրանից․ «Երկու երկիր՝ Իրանն ու Ադրբեջանը, որոնց բնակչության մեծամասնությունը մուսուլման են։ Թեհրանի դիրքորոշումը վշտացնում է Բաքվին և Անկարային։ Իրականում իրավիճակը պետք է անհանգստություն պատճառի նաև Իրանին»,- հայտարարել է Էրդողանը։
«Տարածաշրջանային հաղորդակցություններին դրական մոտեցմամբ հնարավոր է ձևավորել Թուրքիա-Ադրբեջան-Իրան միասնական երկաթուղային և ճանապարհային ցանց, հնարավոր կլինի բացել նաև Պեկին-Լոնդոն երթուղին»,- չի բացառել Էրդողանը։

«Проблема с Зангезурским коридором исходит не из Армении, а из Ирана». Эрдоган
На обратном пути из Азербайджана в Турцию президент Турции Реджеп Эрдоган, среди прочего, обсудил с журналистами армяно-азербайджанские и армяно-турецкие отношения.
Касаясь темы Зангезурского коридора, Президент Турции отметил, что проблема в этом вопросе исходит не от Армении, а от Ирана. «Две страны, Иран и Азербайджан, большинство населения которых мусульмане. Позиция Тегерана огорчает Баку и Анкару. На самом деле ситуация должна вызывать озабоченность и у Ирана", - сказал Эрдоган.
"При позитивном подходе к региональным коммуникациям возможно формирование единой железнодорожно-автомобильной сети Турция-Азербайджан-Иран, также возможно открытие маршрута Пекин-Лондон", - не исключил Эрдоган.