«Զանգեզուրի միջանցքի հարցում խնդիրը ոչ թե Հայաստանից է գալիս, այլ՝ Իրանից». Էրդողան
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը Ադրբեջանից Թուրքիա վերադարձի ճանապարհին լրագրողների հետ, ի թիվս այլ հարցերի, անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական և հայ-թուրքական հարաբերություններին։
Անդրադառնալով Զանգեզուրի միջանցքի թեմային՝ Թուրքիայի նախագահը նշել է, որ այս հարցում խնդիրը ոչ թե Հայաստանից է գալիս, այլ Իրանից․ «Երկու երկիր՝ Իրանն ու Ադրբեջանը, որոնց բնակչության մեծամասնությունը մուսուլման են։ Թեհրանի դիրքորոշումը վշտացնում է Բաքվին և Անկարային։ Իրականում իրավիճակը պետք է անհանգստություն պատճառի նաև Իրանին»,- հայտարարել է Էրդողանը։
«Տարածաշրջանային հաղորդակցություններին դրական մոտեցմամբ հնարավոր է ձևավորել Թուրքիա-Ադրբեջան-Իրան միասնական երկաթուղային և ճանապարհային ցանց, հնարավոր կլինի բացել նաև Պեկին-Լոնդոն երթուղին»,- չի բացառել Էրդողանը։

"The problem with the Zangezur Corridor does not come from Armenia, but from Iran;" Erdogan
On the way back from Azerbaijan to Turkey, Turkish President Recep Erdogan discussed Armenian-Azerbaijani and Armenian-Turkish relations with journalists, among other issues.
Regarding the Zangezur Corridor, the President of Turkey noted that the problem in this matter comes from somewhere other than Armenia but from Iran. "Two countries, Iran and Azerbaijan, the majority of whose population is Muslim. Tehran's position upsets Baku and Ankara. The situation should also cause concern to Iran," Erdogan said.
"With a positive approach to regional communications, it is possible to form a unified Turkey-Azerbaijan-Iran railway and road network; it will also be possible to open the Beijing-London route," Erdogan did not exclude.