Երկաթգծի վերահսկողությունը հայ-ռուսական երկկողմ, այլ ոչ թե եռակողմ օրակարգի հարց է. Մհեր Գրիգորյան
ՀՀ փոխվարչապետ Sputnik Արմենիայի հետ հարցազրույցում գնահատել է եռակող՝ հայ-ռուս-ադրբեջանական հանձնաժողովի աշխատանքները և խոսել տարածաշրջանում հաղորդակցությունների ապաշրջափակումից։
Գրիգորյանը, մասնավորապես, պատասխանելով լրագրողի հարցին, ասել է. «Ես ուզում եմ վստահ լինել, որ բոլոր կողմերը շահագրգռված են ապաշրջափակման հարցերի շուտափույթ լուծմամբ։ Նշանակություն ունի պայմանավորվածության բովանդակությունը, որ այն ֆունկցիոնալ և աշխատող լինի։ Սա ինքնուրույն հարց է՝ տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակում»։
Մեկնաբանելով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ համաձայնագրի կետը, որտեղ ասվում է, որ Ադրբեջանի և Նախիջևանի միջև տրանսպորտային հաղորդակցության վերահսկողությունը պետք է իրականացվի Ռուսաստանի սահմանապահ ծառայության մարմինները, Գրիգորյանը նշեց, որ դա հայ-ռուսական երկկողմ, այլ ոչ թե եռակողմ օրակարգի հարց է։
Մհեր Գրիգորյանը նաև նշել է, որ ապաշրջափակման հարցն ուղիղ կապ չունի խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հետ։ «Սա ինքնուրույն հարց է՝ տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակում»,- ասել է Գրիգորյանը։
«Ես չեմ կարծում, որ մենք պետք է նման հարց քննարկենք եռակողմ օրակարգում։ Իսկ թե ինչ կլինի և ինչպես, դա առանձին հարց է», - ասել է Գրիգորյանը։ Այդ մասին հայտնում է Sputnik Արմենիան։

The control of the railway is a matter of Armenian-Russian bilateral, not trilateral, agenda; Mher Grigoryan
In an interview with Sputnik Armenia, the RA Deputy Prime Minister evaluated the work of the tripartite Armenian-Russian-Azerbaijani commission and talked about the unblocking of communications in the region.
Grigoryan, in particular, answered the journalist's question: "I want to be sure that all parties are interested in the speedy resolution of the blockade issues. The agreement's content is important so that it is functional and working. This is an independent issue, the unblocking of economic and transport links."
Commenting on the clause of the tripartite agreement of November 9, 2020, where it is said that the control of transport communication between Azerbaijan and Nakhichevan should be carried out by the bodies of the Russian border guard service, Grigoryan noted that it is a matter of the Armenian-Russian bilateral, not a tripartite agenda.
Mher Grigoryan also noted that the issue of lifting the blockade is not directly related to the signing of the peace treaty. "This is an independent issue: unblocking economic and transport links," said Grigoryan.
"I don't think we should discuss such a question in the tripartite agenda. As for what will happen and how that is a separate issue," said Grigoryan. Sputnik Armenia reports this.