«Փաստաթուղթը գրեթե պատրաստ է». Օվերչուկ
Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը մեկնաբանել է տարածաշրջանային կապերի ապաշրջափակման հանձնաժողովի եռակողմ հանդիպման արդյունքները՝ ընդգծելով, որ ոչ ոք կասկածի տակ չի դնում Հայաստանի ինքնիշխանությունը։
«Sputnik Արմենիա»-ին տված հարցազրույցում Օվերչուկը նշել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետների մասնակցությամբ բանակցությունները, որոնք տեղի են ունեցել Մոսկվայում, տևել են ինը ժամ։
«Սկզբունքորեն, տեքստը պատրաստության ավարտուն փուլում է։ Երկու-երեք հակասություն կա, որ դեռ պետք է քննարկվեն, բայց համաձայնեցված են այն կետերը, թե որտեղով է անցնելու երկաթուղին: Մենք դա բարձրաձայնել ենք, պայմանավորվել ենք, թե ինչպես է իրականացվելու բեռների մաքսային հսկողությունը»,- ասել է Օվերչուկը։
Ըստ Օվերչուկի՝ դա կլինի սովորական երկաթուղի, սովորական սահման՝ անձնագրային, սահմանային, մաքսային հսկողությամբ։
Նա նշել է, որ բոլոր կողմերը պատրաստ են դրա «շուտափույթ մեկնարկին»: Ճշտող հարցին՝ քննարկվո՞ւմ է վերահսկողությանն ու անվտանգությանը Ռուսաստանի ԱԴԾ-ի հնարավոր մասնակցության հարցը, Օվերչուկն ասել է. «Դա կախված է Հայաստանից», - հաղորդում է Sputnik Արմենիան։

«Документ почти готов». Оверчук
Вице-премьер России Алексей Оверчук прокомментировал итоги трехстороннего заседания комиссии по разблокированию региональных отношений, подчеркнув, что никто не сомневается в суверенитете Армении.
В интервью Sputnik Армения Оверчук отметил, что переговоры с участием вице-премьеров Армении и Азербайджана, которые состоялись в Москве, продолжались девять часов.
«Фундаментально текст находится на завершающей стадии подготовки. Есть два-три спорных момента, которые еще предстоит обсудить, но согласованы пункты, по которым будет проходить железная дорога. Мы договорились, как будет проходить таможенный контроль грузов», — сказал Оверчук.
По словам Оверчука, это будет обычная железная дорога, обычная граница с паспортным, пограничным, таможенным контролем.
Он отметил, что все стороны готовы к ее «скорому старту». На уточняющий вопрос: обсуждается ли возможное участие ФСБ России в контроле и обеспечении?  Оверчук сказал "Это зависит от Армении", - сообщает Sputnik Армения.