«Հայ-ադրբեջանական հակամարտության լուծումը պետք է ձեռնտու լինի և՛ Հայաստանին, և՛ Ադրբեջանին». Լուկաշենկո
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հունիսի 8-ին հանդիպել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ երկրների անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների հետ․ հայտնում է BelTA-ն։
«Մեր երկրների երկխոսությունը հավաքական անվտանգության ամրապնդման ոլորտում ներկայումս ավելի արդիական է, քան երբևէ: Ձեզնից շատ բան է կախված»,- ընդգծել է Լուկաշենկոն:
Այս օրերին Մինսկում ընթանում է ՀԱՊԿ երկրների անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի նիստը։ Նրանք նախատեսում են քննարկել կազմակերպության անդամ երկրների անվտանգությանը սպառնացող մարտահրավերներն ու սպառնալիքները, դրանց չեզոքացման միջոցառումները։ Նախատեսվում է նաև դիտարկել ՀԱՊԿ «Նեմնիկ» տարածաշրջանային հակաահաբեկչական գործողության անցկացման, ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության համակարգի հրամանատարա-վերահսկման մարմինների և միջոցների կազմավորումների և այլ փաստաթղթերը։
Բելառուսի նախագահը կոչ է արել լուծել ՀԱՊԿ տարածքում հակամարտությունները։ «Այդ հակամարտություններից մեկը Հայաստանի և Ադրբեջանի հակամարտությունն է»,- ասել է Լուկաշենկոն ՀԱՊԿ անդամ երկրների Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների հետ հանդիպմանը։ Բելառուսի ղեկավարը կողմերին հորդորել է «խնդրին լուծում գտնել, որը ձեռնտու կլինի և՛ Հայաստանին, և՛ Ադրբեջանին»։

«Решение армяно-азербайджанского конфликта должно быть выгодно как Армении, так и Азербайджану». Лукашенко
8 июня Президент Беларуси Александр Лукашенко встретился с секретарями советов безопасности государств-членов Организации Договора о коллективной безопасности. Об этом сообщает БелТА.
«Диалог между нашими странами в сфере укрепления коллективной безопасности в настоящее время актуален как никогда. От вас многое зависит», — подчеркнул Лукашенко.
В эти дни в Минске проходит заседание Комитета секретарей советов безопасности стран ОДКБ. Они планируют обсудить вызовы и угрозы безопасности стран-членов организации, а также меры по их нейтрализации. Также планируется рассмотреть региональную антитеррористическую операцию ОДКБ «Наемник», органы управления и средства системы коллективной безопасности ОДКБ и другие документы.
Президент Беларуси призвал к урегулированию конфликтов на территории ОДКБ. "Одним из таких конфликтов является конфликт между Арменией и Азербайджаном", - сказал Лукашенко на встрече с секретарями советов безопасности государств-членов ОДКБ. Глава Беларуси призвал стороны «найти такое решение проблемы, которое будет выгодно как Армении, так и Азербайджану».