Բանավեճ Նիկոլ Փաշինյանի և Իլհամ Ալիևի միջև. միջամտել է Վլադիմիր Պուտինը (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ. ԱՄԲՈՂՋԱԿԱՆ)
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԵԱՏՄ բարձրագույն խորհրդի ընդլայնված նիստին հակադարձել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին։
Փաշինյանը, մասնավորապես, հայտարարել է. «Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը իր խոսքում կիրառեց մի արտահայտություն, որը վերջին տարիներին հիմք է ծառայում Հայաստանի նկատմամբ տարածքային պահանջների համար։ Ես ցանկանում եմ ասել, որ դա օգտագործվում է 2020թ. Նոյեմբերի 9-ի հայատարարության կատարման շրջանակներում, ես ցանկանում եմ ընդգծել որ այդ հայտարարությունում խոսք է գնում միայն մի միջանցքի մասին և դա Լաչինի միջանցքն է։ որը պետք է լիներ ՌԴ խաղաղապահների վերահսկողության ներքո, բայց, ցավոք, անօրինական ձևով արգելափակված է Ադրբեջանի կողմից։
Մյուս կողմից ցանկանում եմ նշել, որ Հայասստանը պատրաստ է տարածաշրջանի բոլոր հաղորդակցություների ապաշրջափակմանը, որոնք անցնում են ՀՀ տարածքով։ Մենք պատրաստ ենք այդ հաղորդակցությունների բացմանը ՀՀ սուվերենության և իրավական շրջանակներում»։
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, թե եռակողմ հանդիպման ժամանակ կքննարկեն բոլոր հարցերը։
Սակայն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը շարունակել է բանավեճը՝ ասելով. «Մենք ՀՀ–ից տարածքային նկրտումներ չունենք։ Ինչպիսի երևակայություն պետք է ունենալ, որ իմ խոսքում այդպիսի բան տեսնել»։ Ըստ Ալիևի՝ «միջանցք» բառը, որ ինքը կիրառել է, կիրառում է նաև «Հյուսիս–հարավ» ճանապարհի հետ կապված. «Միջանցք բառը միջազգային տերմին է և չի նշանակում որևէ մեկի տարածքի հանդեպ նկրտում»։ Նա նաև նշել է. «Մենք ոչ մեկի տարածքային ամբողջականություն չենք խախտում, հատկապես, որ Հայաստանը պաշտոնապես ճանաչել է Ղարաբաղն Ադրբեջանի կազմում»։
Ի պատասխան Նիկոլ Փաշինյանը ասել է. «Բոլոր մարդիկ որոնք տեղյակ են նոյեմբերի 9-ի հայտարարությանը գիտեն որ այնտեղ մի անգամ է միջանցք բառը օգտագործվում և դա Լաչինի միջանցքի մասին է, որը կրկնում եմ պետք է լինի ՌԴ վերահսկողության տակ, սակայն, անօրինական ձևով շրջափակված է Ադրբեջանի կողմից։ Մյուս կողմից ցանկանում եմ նշել որ ՀՀ և ԱՀ համաձայնել են միմյանց տարածքային ամբողջականության փոխաձարձ ճանաչման վերաբերյալ և այդ հիմքով մենք բավանական հաջող առաջ ենք ընթանում մեր հարաբերությունների կարգավորման համար»։
Փաշինյանի խոսքով շատ կարևոր է այդ համատեքստում ԼՂ բնակիչների իրավունքների ու անվտանգության հարցերը. «Եւ հույս ունեմ շուտով կսկվի նորմալ, կառուցողական դիալոգ Բաքվի և Ստեփանակերտի միջև»։
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն էլ միջամտել է բանավեճին, հայտարարելով, որ «միջանցք», «ճանապարհ» տերմիններն իրավական հասկացություններ են, դրանում կա տարաձայնություն, սակայն շատ ավելի կարևոր է այն հանգամանքը, որ սկզբունքային հարցի շուրջ՝ տարածքային ամբողջականության հարցի շուրջ կա պայմանավորվածություն։ Ըստ նրա, սա հիմք է, որ մյուս հարցերի շուրջ ևս պայմանավորվածություններ ձեռք բերվեն։ Միաժամանակ, ըստ ՌԴ նախագահի, այս բոլոր հարցերը պետք է քննարկվեն այսօր եռակողմ հանդիպման ժամանակ։
«Ես կարծում եմ որ տերմինաբանությունը, որի մասին մենք երեքով (Փաշինյանը, Պուտինն ու Ալիևը) շատ լավ գիտենք, այլ խոսքերով կոչվում է իրավաբանական տեխնիկա՝ «միջացք», «ճանապարհ» և այլն և այլն, դրանք կարևոր են այստեղ կան որոշակի հակասություններ։ Բայց առավել կարևոր է այն, որի մասին դուք և Ադրբեջանի նախագահը ասաց, որ սկզբունքային հարցերով, տարածքային ամբողջականության ճանաչման հարցով կան նմանատիպ սկզբունքային բնույթի համաձայնություններ։ Եվ դա իրապես հիմք է պայմանավորվելու մյուս՝ երկրորդային բնույթի թեմաների վերաբերյալ, թեև դրանք էլ շոշափելի նշանակություն ունեն։ Մենք հնարավորություն կունենանք եռակողմ ֆորմատով, հանգիստ, գործնական մթնոլորտում քննարկել և համաձայնությունների հասնել որոնք ոչ միայն Հայաստանն ու Ադրբեջանը այլևս տարածաշրջանը դուրս կբերեն կառուցողական զարգացման ուղուն։ Եվ ուզում եմ ձեզ վստահեցնել որ այստեղ հավաքվածները՝ բոլորն են հետաքրքրված են այդ հարցում», - նշել է Պուտինը։
Ամփոփելով, Պուտինը շնորհակալություն է հայտնել Ալիևին, որ եկել է ԵԱՏՄ խորհրդի նիստին, շնորհակալություն է հայտնել Նիկոլ Փաշինյանին, որ չի արգելափակել այդ հարցը։

Дебаты между Николом Пашиняном и Ильхамом Алиевым. Вмешался Владимир Путин (ПОЛНОЕ ВИДЕО)
Премьер-министр РА Никол Пашинян ответил президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву на расширенном заседании Высшего совета ЕАЭС. Пашинян, в частности, заявил: «Президент Азербайджана использовал в совем выступлении выражения, которые Азербайджан в последние годы использует как заглавие для выдвижения территориальных претнезий против Армении, я хочу сказать, что это используется в рамках выполнения девятого пункта трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, я хочу подчеркнуть что в этом заявлении говорится только об одном коридоре, и это Лачинский коридор, который должен был находиться под контролем российских миротворцев, но, к сожалению, незаконно заблокирован Азербайджаном.
С другой стороны, хочу отметить, что Армения готова разблокировать все коммуникации региона, проходящие через территорию Республики Армения. Мы готовы к открытию этих коммуникаций в рамках суверенитета и законности РА».
Президент Азербайджана Ильхам Алиев продолжил прения, сказав: «У нас нет территориальных амбиций со стороны РА. Какое же должно быть воображение, чтобы увидеть такое в моей речи ? По словам Алиева, слово «коридор», которое он употребил, также используется в связи с дорогой «Север-Юг». «Слово «коридор» является международным термином и не означает притязаний на чью-либо территорию » . Он также отметил: « Мы не нарушаем чью-либо территориальную целостность, тем более, что Армения официально признала Карабах частью Азербайджана».
В ответ Никол Пашинян сказал: « Все, кто в курсе заявления от 9 ноября, знают, что слово «коридор» там употребляется однажды, и речь идет о Лачинском коридоре, который, повторяю, должен находиться под контролем Российской Федерации, но он незаконно. заблокирован Азербайджаном. С другой стороны, хотел бы отметить, что Армения и Азербайджан договорились о взаимном признании территориальной целостности друг друга, и на этой основе мы достаточно успешно продвигаемся к урегулированию наших отношений.
По словам Пашиняна, в этом контексте очень важны вопросы прав и безопасности жителей Нагорного Карабаха . «И я надеюсь, что скоро начнется нормальный, конструктивный диалог между Баку и Степанакертом».
Президент России Владимир Путин также вмешался в дискуссию, заявив, что термины «коридор» и «дорога» являются юридическими понятиями, есть разногласия, но то, что есть согласие по принципиальному вопросу территориальной целостности, гораздо важнее. По его словам, это является базой для достижения договоренностей и по другим вопросам. При этом, по мнению Президента России, все эти вопросы должны быть обсуждены сегодня в ходе трехсторонней встречи.
"Я думаю, что терминология, которую мы втроем (Пашинян, Путин и Алиев) знаем очень хорошо, называется юридическими терминами другими словами: "коридор", "дорога" и т. д. и т. п., они важны, здесь есть определенные противоречия. Но важнее то, что вы и Президент Азербайджана сказали, что есть схожие принципиальные договоренности по принципиальным вопросам, по признанию территориальной целостности. И это действительно база для согласования других тем второстепенного характера, хотя они тоже имеют осязаемое значение. У нас будет возможность в трехстороннем формате, тихо, обсудить в деловой обстановке и достичь договоренностей, которые выведут не только Армению и Азербайджан, но и регион на путь конструктивного развития. И я хочу заверить вас, что все собравшиеся здесь заинтересованы в этом вопросе».— сказал Путин.
Подводя итоги, Путин поблагодарил Алиева за то, что он пришел на заседание Совета ЕАЭС, и поблагодарил Никола Пашиняна за то, что он не заблокировал этот визит.