«ԵԱՏՄ գագաթնաժողովի արդյունքում հայ-ադրբեջանական երկու փաստաթուղթ կստորագրվի». Коммерсант
Ռուսական «Կոմերսանտ»-ն անդրադարձել է այսօր Մոսկվայում ընթացող ԵԱՏՄ բարձրագույն խորհրդի նիստին և սպասվելիք Պուտին-Փաշինյան-Ալիև երկկողմ ու եռակողմ բանակցություններին․ «Մոսկովյան բանակցությունների վերջնական արարը պետք է լինի եռակողմ համաժողովը, որին կմասնակցեն Իլհամ Ալիևը, Նիկոլ Փաշինյանը և Վլադիմիր Պուտինը։ Գագաթնաժողովի արդյունքում, ըստ ամենայնի, Մոսկվան հենց սրա վրա է հույսը դնում, որ պետք է առնվազն երկու փաստաթուղթ ընդունվի», - գրում է թերթը։
Ըստ «Կոմերսանտ»-ի՝ փաստաթղթերից մեկը տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման վերաբերյալ է, որը պատրաստել են փոխվարչապետները։ Մյուսը Ալիևի, Փաշինյանի և Պուտինի հինգերորդ համատեղ հայտարարությունն է, որը մշակվել է երեք երկրների ԱԳՆ-ների կողմից։
«Կոմերսանտը» նաև գրել է, որ «Մայիսի 23-ին Ռուսաստանի մայրաքաղաքում տեղի է ունեցել եռակողմ աշխատանքային խմբի՝ Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի փոխվարչապետներ Շահին Մուստաֆաևի, Մհեր Գրիգորյանի և Ալեքսեյ Օվերչուկի գլխավորությամբ։ Նրանք ևս մեկ փորձ են կատարել տարածաշրջանում տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման գործընթացը տեղից շարժելու համար։ Բաքվի համար սկզբունքային է «երկիրը կապելու»՝ ամուր նյութատեխնիկական կապ հաստատելու իր էքսկլավի՝ Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության հետ»։
«Փաստաթղթերի ընդունումը Մոսկվային թույլ կտա խոսել կատարված աշխատանքի կոնկրետ արդյունքների մասին և ընդգծել իր դերը Հարավային Կովկասում։ (Մայիսի սկզբին ԱՄՆ-ում և մայիսի 14-ին Բրյուսելում բանակցությունների արդյունքներից հետո փաստաթղթեր չեն ընդունվել)», - հավելում է հրատարակությունը։

«По итогам саммита ЕАЭС будут подписаны два армяно-азербайджанских документа». Коммерсантъ
Российский «Коммерсантъ» сослался на сегодняшнее заседание Высшего совета ЕАЭС в Москве и предстоящие двусторонние и трехсторонние переговоры Путина, Пашиняна и Алиева. «Заключительным актом московских переговоров должна стать трехсторонняя конференция, в которой примут участие Ильхам Алиев, Никол Пашинян и Владимир Путин. По итогам саммита, судя по всему, Москва рассчитывает на то, что должны быть приняты как минимум два документа», — пишет издание.
По данным «Ъ», один из документов о разблокировании транспортных коммуникаций, который подготовили вице-премьеры. Другой — пятое совместное заявление Алиева, Пашиняна и Путина, которое разработали внешнеполитические ведомства трех стран.
«Коммерсантъ» также писал, что «23 мая в российской столице состоялась трехсторонняя рабочая группа под руководством вице-премьер-министров Азербайджана, Армении и России Шахина Мустафаева, Мгера Григоряна и Алексея Оверчука». Предпринята очередная попытка сдвинуть с мертвой точки процесс разблокирования экономических и транспортных связей региона. Для Баку принципиально важно «связать страну», наладить прочную логистическую связь со своим эксклавом — Нахичеванской Автономной Республикой .
«Принятие документов позволит Москве говорить о конкретных результатах проделанной работы и подчеркнуть свою роль на Южном Кавказе. (По итогам переговоров в США в начале мая и в Брюсселе 14 мая никаких документов принято не было)», — добавляет издание.