Այժմ Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի մյուս կետերի համաձայնեցման գործընթացը կհեշտանա»․ Ալիև
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը կարծում է, որ այն բանից հետո, երբ Երևանը կճանաչի Ղարաբաղը որպես Ադրբեջանի մաս, Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի մյուս կետերի համաձայնեցման գործընթացը կհեշտանա։
«Իհարկե, այսօր մենք խոսելու ենք տարածաշրջանային խնդիրների մասին։ Օգտվելով առիթից՝ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման հարցում ռուսական կողմի ջանքերի համար։ Մենք բարձր ենք գնահատում այդ ջանքերը, և այն փաստը, որ Ռուսաստանն այսօր մասնակցելու է եռակողմ հանդիպմանը, ցույց է տալիս, որ Ռուսաստանը մեծ նշանակություն է տալիս Ադրբեջանի ու Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը»,- ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ժամանակ ասել է Ալիևը։
Ալիևը նաև վստահություն է հայտնել, որ Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության պայմանագրի կետերի շուրջ համաձայնությունն ավելի արագ կիրականացվի այն բանից հետո, երբ Հայաստանի ղեկավարությունը կճանաչի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։
«Կարծում եմ, որ Հայաստանի ղեկավարության վերջին հայտարարություններից հետո՝ Ղարաբաղը Ադրբեջանի կազմում ճանաչելու, ինչպես նաև Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչման վերաբերյալ՝ նշելով կոնկրետ թվեր Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքի համար, խաղաղության պայմանագրի այլ կետերի շուրջ համաձայնեցնելու հարցը շատ ավելի հեշտ կլինի։ Որովհետև դա էր այն հիմնական գործոնը, որի շուրջ մենք չէինք կարողանում համաձայնության գալ։ Կրկին Վլադիմիր Վլադիմիրովիչ, հուսով եմ, որ այսօր մենք ևս մեկ քայլ կանենք եռակողմ ձևաչափով՝ երկու երկրների հարաբերությունների կարգավորման հարցում»,- ընդգծել է Ալիևը։

Now the process of agreeing other points of the peace treaty with Armenia will be easier." Aliev
Azerbaijani President Ilham Aliyev believes that after Yerevan recognizes Karabakh as part of Azerbaijan, the process of agreeing on other points of the peace treaty with Armenia will be easier.
"Of course, today we will talk about regional issues. Taking advantage of this opportunity, I would like to thank the Russian side for its efforts in the regulation of relations between Azerbaijan and Armenia. We highly appreciate those efforts, and the fact that Russia will participate in the tripartite meeting today shows that Russia attaches great importance to the signing of the peace treaty between Azerbaijan and Armenia," Aliyev said during the meeting with Russian President Vladimir Putin.
Aliyev also expressed confidence that the agreement on the points of the peace treaty between Baku and Yerevan will be implemented faster after the leadership of Armenia recognizes the territorial integrity of Azerbaijan.
"I think that after the recent statements of the Armenian leadership regarding the recognition of Karabakh as part of Azerbaijan, as well as the recognition of the territorial integrity of Azerbaijan, specifying specific figures for the territory of the Republic of Azerbaijan, the matter of agreeing on other points of the peace treaty will be much easier. Because that was the main factor on which we could not agree. Once again, Vladimir Vladimirovich, I hope that today we will take another step in the tripartite format, regarding the regulation of relations between the two countries," Aliyev emphasized.