Զելենսկու և Բայդենի բանակցությունները՝ ըստ համաշխարհային լրատվամիջոցների
G7-ի Հերոսիմայի համաժողովին հանդիպել են ԱՄՆ և Ուկրաինայի նախագահներ Ջո Բայդենն ու Վլադիմիր Զելենսկին։ Հանդիպման առանցքային թեման եղել է ԱՄՆ կողմից F-16 կործանիչների տրամադրման հանարավորությունը Կիևին։
New York Times
Կիևի համար չափազանց կարևոր է չորրորդ սերնդի ամերիկյան կործանիչներ ստանալը, քանի որ ռուսական կործանիչներն զգալիորեն գերազանցում են Ուկրաինայի օդուժի բնութագրերը։
Wall Street Journal
F-16 ձեռք բերելու՝ Կիևի ցանկությունը պայմանավորված է ուկրաինական հակաօդային պաշտպանության համակարգերի պաշտպանական ներուժի սպառմամբ, որոնցից շուտով կօգտվեն ռուսական կործանիչները։
Business Insider
Բայդենի և Զելենսկու միջև F-16-ի վերաբերյալ բանակցությունների սկիզբը Սպիտակ տան ռազմավարության արմատական ​​փոփոխություններից մեկն էր, որը նախկինում տևական ժամանակ հրաժարվում էր այդ կործանիչները փոխանցել ուկրաինական բանակին։

The talks between Zelensky and Biden according to the world media
The USA and Ukraine presidents, Joe Biden and Volodymyr Zelensky, met at the G7 Hiroshima conference. The critical topic of the meeting was the possibility of the USA providing F-16 fighter jets to Kyiv.
New York Times
Kyiv needs to receive fourth-generation American fighters because Russian soldiers significantly exceed the characteristics of the Ukrainian Air Force.
Wall Street Journal
Kyiv's desire to acquire F-16 is due to the exhaustion of the defense potential of Ukrainian air defense systems, which Russian fighters will soon use.
Business Insider:
The start of negotiations between Biden and Zelensky on the F-16 was one of the radical changes in the strategy of the White House, which previously refused to transfer these fighters to the Ukrainian army for a long time.