Եվրախորհրդարանը դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում անցակետի տեղադրումը
ԵՄ՝ Հարավային Կովկասի հետ հարաբերությունների պատվիրակության նախագահ, Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Մարինա Կալյուրանդը, Եվրախորհրդարանի՝ Հայաստանի հարցով մշտական զեկուցող, պատգամավոր Անդրեյ Կովատչևը, Եվրախորհրդարանի՝ Ադրբեջանի հարցով մշտական զեկուցող Ժելյանա Զովկոն համատեղ հայտարարություն են տարածել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում անցակետի տեղադրման հարցով։
Հայտարարությունում, մասնավորապես, ասվում է. «Մենք մեր խիստ մտահոգությունն ենք հայտնում 2023թ․ ապրիլի 23-ին Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում անցակետի տեղադրման կապակցությամբ: Դա կարող է ունենալ հնարավոր բացասական հետևանքներ և դիտվել որպես 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հրադադարի հայտարարության ակնհայտ խախտում, ինչպես նաև Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ 2023թ․ փետրվարի 22-ի պարտադիր վճռի հանդեպ անհարգալից վերաբերմունքի ակտ, որն Ադրբեջանին պարտավորեցրել է «ձեռնարկել իր տրամադրության տակ եղած բոլոր միջոցները՝ Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով մարդկանց, մեքենաների և բեռների անարգել տեղաշարժն ապահովելու համար։
Միջանցքի ադրբեջանական շրջափակումը շարունակվում է 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից՝ հումանիտար դժվարություններ պատճառելով Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը և մեծապես խաթարելով խաղաղության հեռանկարները։ Վերջին գործողություններն ավելի են սրում իրավիճակը։ Մենք կոչ ենք անում Բաքվին՝ անհապաղ փոխել իր քաղաքականությունը և պարտավորվել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը և միջազգային պարտավորությունների և նորմերի հարգմանը։ Եվրամիությունը պատրաստ է աջակցել կողմերին՝ բանակցությունների միջոցով լուծելու իրենց բոլոր տարաձայնությունները»։

Европарламент осуждает установку Азербайджаном КПП в Лачинском коридоре
Председатель Представительства ЕС по связям с Южным Кавказом, депутат Европарламента Марина Калюранд, депутат Европарламента, постоянный докладчик по вопросу Армении, депутат Андрей Ковачев, постоянный докладчик Европарламента по вопросу Азербайджана Желяна Зовко выступили с совместным заявлением по вопросу создания Азербайджаном КПП в Лачинском коридоре.
В заявлении в частности, говорится . «Мы выражаем нашу серьезную озабоченность по поводу 23 апреля 2023 г.  в связи с установлением Азербайджаном КПП в Лачинском коридоре. Это может иметь негативные последствия и рассматриваться как явное нарушение декларации о прекращении огня от 9 ноября 2020 г., а также постановления Международного Суда от 2023 г. акт неуважения к имеющему обязательную силу постановлению от 22 февраля, которое обязывало Азербайджан «принять все имеющиеся в его распоряжении меры для обеспечения беспрепятственного движения людей, транспортных средств и грузов в обоих направлениях через Лачинский коридор».
Азербайджанская блокада коридора продолжается с 12 декабря 2022 года, что создает гуманитарные трудности для населения Нагорного Карабаха и сильно подрывает перспективы мира. Последние действия еще более усугубляют ситуацию. Мы призываем Баку немедленно изменить свою политику и взять курс на мирное урегулирование нагорно-карабахского конфликта и соблюдение международных обязательств и норм. Европейский Союз готов поддержать стороны в разрешении всех их разногласий путем переговоров »