Եվրախորհրդարանը դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում անցակետի տեղադրումը
ԵՄ՝ Հարավային Կովկասի հետ հարաբերությունների պատվիրակության նախագահ, Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Մարինա Կալյուրանդը, Եվրախորհրդարանի՝ Հայաստանի հարցով մշտական զեկուցող, պատգամավոր Անդրեյ Կովատչևը, Եվրախորհրդարանի՝ Ադրբեջանի հարցով մշտական զեկուցող Ժելյանա Զովկոն համատեղ հայտարարություն են տարածել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում անցակետի տեղադրման հարցով։
Հայտարարությունում, մասնավորապես, ասվում է. «Մենք մեր խիստ մտահոգությունն ենք հայտնում 2023թ․ ապրիլի 23-ին Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում անցակետի տեղադրման կապակցությամբ: Դա կարող է ունենալ հնարավոր բացասական հետևանքներ և դիտվել որպես 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հրադադարի հայտարարության ակնհայտ խախտում, ինչպես նաև Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ 2023թ․ փետրվարի 22-ի պարտադիր վճռի հանդեպ անհարգալից վերաբերմունքի ակտ, որն Ադրբեջանին պարտավորեցրել է «ձեռնարկել իր տրամադրության տակ եղած բոլոր միջոցները՝ Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով մարդկանց, մեքենաների և բեռների անարգել տեղաշարժն ապահովելու համար։
Միջանցքի ադրբեջանական շրջափակումը շարունակվում է 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից՝ հումանիտար դժվարություններ պատճառելով Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը և մեծապես խաթարելով խաղաղության հեռանկարները։ Վերջին գործողություններն ավելի են սրում իրավիճակը։ Մենք կոչ ենք անում Բաքվին՝ անհապաղ փոխել իր քաղաքականությունը և պարտավորվել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը և միջազգային պարտավորությունների և նորմերի հարգմանը։ Եվրամիությունը պատրաստ է աջակցել կողմերին՝ բանակցությունների միջոցով լուծելու իրենց բոլոր տարաձայնությունները»։

The European Parliament condemns the installation of a checkpoint by Azerbaijan in the Lachin Corridor
Chairman of the EU Delegation for Relations with the South Caucasus, Member of the European Parliament Marina Kaljurand, Member of the European Parliament Permanent Rapporteur on the issue of Armenia, Member of Parliament Andrey Kovatchev, Permanent Rapporteur of the European Parliament on the topic of Azerbaijan Zeljana Zovko issued a joint statement on the subject of the establishment of a checkpoint by Azerbaijan in the Lachin Corridor.
In particular, it is said in the statement: "We express our strong concern about 2023 on April 23 in connection with establishing a checkpoint by Azerbaijan in the Lachin Corridor. This could have possible negative consequences and be seen as a clear violation of the cease-fire declaration of November 9, 2020, as well as an act of disrespect for the binding judgment of the International Court of Justice of February 22, 2023, which obliged Azerbaijan to "take all measures at its disposal." the measures to ensure the unimpeded movement of people, vehicles, and cargo in both directions through the Lachine Corridor.
The Azerbaijani blockade of the corridor has been ongoing since December 12, 2022, causing humanitarian difficulties to the population of Nagorno-Karabakh and significantly undermining the prospects for peace. The latest actions aggravate the situation even more. We call on Baku to immediately change its policy, commit to peacefully settling the Nagorno-Karabakh conflict, and respect international obligations and norms. The European Union is ready to support the parties to resolve all their differences through negotiations."