Լաչինի միջանցքում անցակետի տեղադրումը խարխլում է վստահության ձևավորման ջանքերը․ Պատել
ԱՄՆ պետքարտուղարության փոխխոսնակ Վեդանտ Պատելն անդրադարձել է Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակին, շեշտելով, որ խորապես անհանգստացած են անցակետի տեղադրմամբ։
«ԱՄՆ պետքարտուղարությունը խորապես անհանգստացած է Լաչինի միջանցքում անցակետի տեղադրմամբ։ Անկեղծորեն ասած այդ քայլը խարխլում է վստահության ձևավորման ջանքերը։ Մեր տեսակետն է, որ Լաչինի միջանցքում պետք է մարդկանց ու առևտրի ազատ և բաց անցում լինի։ Դրանով հանդերձ ԱՄՆ դիվանագիտական ներկայացուցչությունները, այդ թվում` ավագ խորհրդական Բոնոն, պետքարտուղարի օգնական Հոգանը, պետքարտուղարն անձամբ, շարունակում են խորապես ներգրավված լինել գործընթացում։
Սակայն այս պահին չեմ կարող տեղում ընթացող դիվանագիտական միջոցառումների ու խոսակցությունների մասին մանրամասներ հաղորդել»,– ասել է նա։

The Deputy Spokesperson of the US State Department, Vedant Patel, referred to the situation in the Lachine Corridor, stressing that they are deeply concerned about the checkpoint installation.
"The US State Department is deeply concerned about establishing a checkpoint in the Lachine Corridor. This move undermines the efforts to build trust. Our point of view is that there should be a free and open passage of people and commerce in the corridor of Lachin. At the same time, US diplomatic missions, including Senior Advisor Bono, Assistant Secretary of State Hogan, and the Secretary of State himself, continue to be deeply involved in the process.
However, at the moment, I cannot give details about the diplomatic events and conversations taking place there," he said.