ԵԽԽՎ-ն հետևում է Լաչինի միջանցքում Ադրբեջանի գործողություններին
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) զեկուցող, Իռլանդացի պատգամավոր Փոլ Գավանը հայտարարել է. որ կայցելի Հայաստան և Ադրբեջան՝ անաչառ զեկույց պատրաստելու Լաչինի միջանցքում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ։ Մեկնաբանելով ապրիլի 23-ին Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի սկզբում անցակետի ստեղծումը՝ Գավան նշել է. «Ադրբեջանի այս միակողմանի գործողությունը տեղի է ունենում 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից ի վեր Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանի և Հայաստանի միջև միակ հաղորդակցության ճանապարհի՝ Լաչինի միջանցքի անխոչընդոտ անցման խափանման ու լարվածության աճի ֆոնին։ Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովը ուշադրությամբ հետևում է այս իրավիճակին»։
Նա ընդգծել է, որ «Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի տառապանքն ու շրջափակման պատճառով այնտեղ տիրող լուրջ հումանիտար ճգնաժամն արդեն փաստագրված է»։

ПАСЕ следит за действиями Азербайджана в Лачинском коридоре
Об этом заявил докладчик Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ), депутат от Ирландии Пол Гаван, он добавил, что посетит Армению и Азербайджан для подготовки беспристрастного доклада о ситуации в Лачинском коридоре. Комментируя создание Азербайджаном КПП в начале Лачинского коридора 23 апреля, Гаван отметил. «Эта односторонняя акция Азербайджана происходит на фоне нарушения беспрепятственного прохождения Лачинского коридора, единственного пути сообщения между Нагорно-Карабахским регионом и Арменией с 12 декабря 2022 года, и на фоне роста напряженности. Парламентская ассамблея Совета Европы внимательно следит за этой ситуацией .
Он подчеркнул, что «уже документально подтверждены страдания народа Нагорного Карабаха и царящий там серьезный гуманитарный кризис из-за блокады».