ԵԽԽՎ-ն հետևում է Լաչինի միջանցքում Ադրբեջանի գործողություններին
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) զեկուցող, Իռլանդացի պատգամավոր Փոլ Գավանը հայտարարել է. որ կայցելի Հայաստան և Ադրբեջան՝ անաչառ զեկույց պատրաստելու Լաչինի միջանցքում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ։ Մեկնաբանելով ապրիլի 23-ին Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի սկզբում անցակետի ստեղծումը՝ Գավան նշել է. «Ադրբեջանի այս միակողմանի գործողությունը տեղի է ունենում 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից ի վեր Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանի և Հայաստանի միջև միակ հաղորդակցության ճանապարհի՝ Լաչինի միջանցքի անխոչընդոտ անցման խափանման ու լարվածության աճի ֆոնին։ Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովը ուշադրությամբ հետևում է այս իրավիճակին»։
Նա ընդգծել է, որ «Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի տառապանքն ու շրջափակման պատճառով այնտեղ տիրող լուրջ հումանիտար ճգնաժամն արդեն փաստագրված է»։

PACE is monitoring Azerbaijan's actions in the Lachin Corridor
Reporter of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), Irish MP Paul Gavan stated. that he will visit Armenia and Azerbaijan to prepare an impartial report on the situation in the Lachin Corridor. Commenting on the creation of a checkpoint by Azerbaijan at the beginning of the Lachin Corridor on April 23, Gavan noted. "This unilateral action of Azerbaijan takes place against the disruption of the unhindered passage of the Lachin Corridor, the only communication route between the Nagorno-Karabakh region and Armenia since December 12, 2022, and against the background of increasing tensions. The Parliamentary Assembly of the Council of Europe closely follows this situation."
He emphasized that "the suffering of the people of Nagorno-Karabakh and the serious humanitarian crisis prevailing there due to the blockade has already been documented."