«Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի շուրջ աշխատանքներն այնքան էլ հարթ չեն ընթանում». Ալիև
Այսօր Աստանայում հանդիպել են Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ու Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը։ Հանդիպմանը հետևած մամլո ասուլիսում Ալիևը անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական բանակցություններին, խաղաղության գործընթացին և ընթացիկ բանակցություններին։
Նա, մասնավորապես, հայտարարել է. «Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի շուրջ աշխատանքն այնքան էլ հարթ չի ընթանում, սակայն Ադրբեջանը նպատակ ունի կարգավորել հարաբերությունները Երևանի հետ։
Ես տեղեկացրի իմ գործընկերոջը (Ղազախստանի նախագահին) բանակցային գործընթացի ներկա վիճակի մասին: Մենք հաստատակամ ենք հարաբերությունները կարգավորելու հարցում: Հենց Ադրբեջանն առաջարկեց սկսել աշխատանքը խաղաղության պայմանագրի վրա, որը գործնական փուլում է, արդեն սկսվել է, բայց այնքան հարթ չի ընթանում, որքան մենք կցանկանայինք»,- հավելել է Ալիևը։

"The work on the peace treaty with Armenia is not going very smoothly;" Aliev
President of Azerbaijan Ilham Aliyev and President of Kazakhstan Kasim-Zhomart Tokayev met today in Astana. At the press conference following the meeting, Aliyev referred to the Armenian-Azerbaijani negotiations, the peace process, and current negotiations.
In particular, he stated: "The work on the peace treaty with Armenia could be better, but Azerbaijan aims to regulate relations with Yerevan.
I informed my colleague (the President of Kazakhstan) about the current state of the negotiation process. We are adamant about working out the relationship. It was Azerbaijan who proposed to start work on the peace treaty, which is in the experimental stage, it has already begun, but it is not going as smoothly as we would like," Aliyev added.