«Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի շուրջ աշխատանքներն այնքան էլ հարթ չեն ընթանում». Ալիև
Այսօր Աստանայում հանդիպել են Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ու Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը։ Հանդիպմանը հետևած մամլո ասուլիսում Ալիևը անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական բանակցություններին, խաղաղության գործընթացին և ընթացիկ բանակցություններին։
Նա, մասնավորապես, հայտարարել է. «Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի շուրջ աշխատանքն այնքան էլ հարթ չի ընթանում, սակայն Ադրբեջանը նպատակ ունի կարգավորել հարաբերությունները Երևանի հետ։
Ես տեղեկացրի իմ գործընկերոջը (Ղազախստանի նախագահին) բանակցային գործընթացի ներկա վիճակի մասին: Մենք հաստատակամ ենք հարաբերությունները կարգավորելու հարցում: Հենց Ադրբեջանն առաջարկեց սկսել աշխատանքը խաղաղության պայմանագրի վրա, որը գործնական փուլում է, արդեն սկսվել է, բայց այնքան հարթ չի ընթանում, որքան մենք կցանկանայինք»,- հավելել է Ալիևը։

«Работа над мирным договором с Арменией идет не очень гладко». Алиев
Президент Азербайджана Ильхам Алиев и Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев встретились сегодня в Астане. На пресс-конференции по итогам встречи Алиев коснулся армяно-азербайджанских переговоров, мирного процесса и текущих переговоров.
В частности, он заявил: « Работа над мирным договором с Арменией идет не очень гладко, но Азербайджан стремится урегулировать отношения с Ереваном.
Я проинформировал своего коллегу (Президента Казахстана) о текущем состоянии переговорного процесса. Мы настроены на налаживание отношений. "Именно Азербайджан предложил начать работу над мирным договором, которая находится в практической стадии, она уже началась, но идет не так гладко, как хотелось бы ", - добавил Алиев.