«Հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղակայված ԵՄ մշտադիտարկման դիտորդները պաշտոնական Բաքվին տեղեկատվություն են փոխանցում հայ-ադրբեջանական սահմանին պարեկության անցկացումից», - այս մասին հայտնում է Politico-ն՝ վկայակոչելով ԵՄ դիվանագիտական ծառայության բարձրաստիճան պաշտոնյային։
Խոսելով Politico-ի հետ անանուն մնալու պայմանով՝ ԵՄ դիվանագիտական ծառայության բարձրաստիճան պաշտոնյան ափսոսանք է հայտնել այն փաստի համար, որ դիտորդական առաքելության հարաբերությունները Բաքվի հետ վատթարացել են․ «Բաքվի հետ այլ սցենարի հույս ունեինք։ Մենք Ադրբեջանին ենք փոխանցում պարեկային ծառայության և այլնի վերաբերյալ բոլոր համապատասխան տեղեկությունները, քանի որ որևէ խնդիր չենք ուզում ստեղծել», - նշել է դիվանագիտական աղբյուրը:
«Politico»-ն նաև գրում է, որ քանի որ Ռուսաստանը կենտրոնացած է Ուկրաինայի դեմ պատերազմում, Բրյուսելը հույս ուներ ուժեղացնել իր ներկայությունը Հարավային Կովկասում՝ կառուցելով տնտեսական կապեր Ադրբեջանի հետ՝ միաժամանակ քաղաքական աջակցություն առաջարկելով հարևան Հայաստանին ու փորձելով հավասարակշռություն պահպանել երկու հակառակորդ պետությունների միջև:

Наблюдатели ЕС на армяно-азербайджанской границе передают информацию Азербайджану. Politico
«Наблюдатели ЕС, дислоцированные на армяно-азербайджанской границе, передают в официальный Баку информацию о проведении патрулей на армяно-азербайджанской границе», — сообщает Politico со ссылкой на высокопоставленного представителя дипслужбы ЕС.
В беседе с Politico на условиях анонимности высокопоставленный чиновник дипломатической службы ЕС выразил сожаление по поводу ухудшения отношений миссии наблюдателей с Баку. «Мы надеялись на другой сценарий с Баку. Всю соответствующую информацию, касающуюся патрульной службы и так далее, мы передаем в Азербайджан, потому что не хотим создавать никаких проблем ", - сказал дипломатический источник.
Politico также пишет, что, поскольку Россия сосредоточилась на войне против Украины, Брюссель надеялся усилить свое присутствие на Южном Кавказе, наладив экономические связи с Азербайджаном, предложив политическую поддержку соседней Армении и пытаясь сохранить баланс между двумя соперничающими государствами