«Գնդակը Երևանի կողմն է»․ Մարիա Զախարովա
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է, որ Հայաստանում ՀԱՊԿ առաքելության հնարավոր տեղակայման ժամկետները կախված են Երևանից։
«ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայ գործընկերոջ՝ Արարատ Միրզոյանի հետ բանակցություններից հետո ասել էր՝ ռուսական կողմը գոհ է, որ Հայաստանը շահագրգռված է ՀԱՊԿ խաղաղապահներ ընդունելու հարցում։ Այդ քայլը կօգնի կայունացնել իրավիճակը տարածաշրջանում, Ռուսաստանը և մյուս դաշնակիցները պատրաստ են դրան»,- ասել է Զախարովան։
Նա նաև հիշեցրել է, որ ՀԱՊԿ-ում նման որոշումները համակարգվում, ընդունվում և հաստատվում են ամենաբարձր մակարդակով՝ Հավաքական անվտանգության խորհրդի որոշմամբ։
«Ինչ վերաբերում է ժամկետներին, ինձ թվում է, որ այստեղ էլ ամեն ինչ պարզ է․ ամեն ինչ կախված է հայ գործընկերներից։ Հենց նրանք պատրաստ լինեն, մենք կարող ենք վերադառնալ բովանդակային աշխատանքի՝ համախմբելու Կազմակերպության դիտորդական առաքելության կոնկրետ եղանակները։ Այնպես որ, գնդակը Երևանի կողմն է»,- ասել է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը։

«Мяч на стороне Еревана». Мария Захарова
Официальный представитель МИД России Мария Захарова заявила в ходе брифинга, что сроки возможного размещения миссии ОДКБ в Армении зависят от Еревана.
После переговоров со своим армянским коллегой Араратом Мирзояном министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил, что российская сторона удовлетворена заинтересованностью Армении в приеме миротворцев ОДКБ. Этот шаг поможет стабилизировать ситуацию в регионе, Россия и другие союзники к нему готовы», — сказала Захарова.
Она также напомнила, что такие решения в ОДКБ согласовываются, принимаются и утверждаются на высшем уровне решением Совета коллективной безопасности.
«Что касается дат, мне кажется, здесь тоже все ясно, все зависит от армянских партнеров. Когда они будут готовы, мы сможем вернуться к предметной работе по закреплению конкретных моделей миссии Организации по наблюдению. Так что мяч на стороне Еревана", - сказала представитель МИД России.