ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը մեղադրվում է փաստաթղթեր կեղծելու և հարկերից խուսափելու մեջ։
- Դատախազը ասել է, որ Թրամփը և իր մեղսակիցները 2015 թվականին մշակել են մի սխեմա՝ թաքցնելու ապացույցները, որոնք կարող են հայտնվել ընտրություններից առաջ:
- Ենթադրվում է, որ սխեմայի շրջանակներում 3 հոգի կաշառել են 2 կանանց լռության համար, որոնք սեռական հարաբերություններ են ունեցել Թրամփի հետ, և նախկին դռնապանի, ով գիտեր Թրամփի ապօրինի որդու մասին։
- Թրամփին պաշտոնապես ձերբակալել են
- Մեղադրանքի ներկայացման ընթացքում (2 ժամ), նա դարձել է ԱՄՆ 1-ին նախկին նախագահը, ով ունի ձերբակալվածի կարգավիճակ։
- Հակառակ ընթացակարգի՝ նրան ձեռնաշղթա չեն հագցրել կամ նկարել, միայն մատնահետքեր են վերցվել։
- Կալանքն ի վերջո հանվել է, Թրամփը հեռացել է դատարանից։
- Թրամփը հայտարարել է, որ իր գործողություններում հանցակազմ չկա, և որ դատախազն ինքն է հանցագործ։ Ըստ նրա՝ «երկիրը գնում է գրողի ծոցը»։
- Թրամփը երբեք այդքան վստահ չի եղել, որ հանրապետականները կրկին կհաղթեն նախագահական ընտրություններում, իսկ մեղադրանքի գործը նրան մեծ օգուտ է բերել։
- Թրամփի նախկին խորհրդականը Ջոն Բոլթոնն էլ հիշել է ՍՍՀՄ դահիճ-ղեկավարներից մեկին՝ Լավրենտի Բերիայի «մարդ լինի, գործ կգտնվի» արտահայտությունը։
- Սպիտակ տնից հայտնել են, որ Թրամփի շուրջ ստեղծված իրավիճակն այսօր Բայդենի ուշադրության կենտրոնում չէ։

What is known about Trump's case, and how many years of imprisonment does he theoretically face? Summary
Former US President Donald Trump is accused of falsifying documents and tax evasion.
What has been done, and what is known?
• The prosecutor said Trump and his accomplices hatched a scheme in 2015 to hide evidence that might come to light before the election.
• The scheme allegedly involved three people bribing two women who had sex with Trump and a former doorman who knew about Trump's illegitimate son to remain silent.
• Trump has been officially arrested.
• During the charge presentation (2 hours), he became the 1st former president of the USA, with the status of an arrestee.
• Contrary to the procedure, he was not handcuffed or photographed; only fingerprints were taken.
• The detention was finally lifted, and Trump left the court.
• Trump stated that his actions had no crime and that the prosecutor was a criminal. He said, "The country is going to the writer's lap."
• Trump has never been so sure that the Republicans will win the presidential elections again, and the impeachment case has benefited him greatly.
• Trump's ex-advisor John Bolton also remembered the words of Lavrenti Beria, one of the executioner-leaders of the USSR: "Be a man, and you will find a job."
• The White House reported that the situation surrounding Trump is not the focus of Biden's attention today.