ՄԱԿ-ի հատուկ ընթացակարգերի մանդատ ունեցող հինգ փորձագետներ Ադրբեջանին կոչ են արել բացել Լաչինի միջանցքը
Ապրիլի 3-ին ՄԱԿ-ի հատուկ ընթացակարգերի մանդատ ունեցող հինգ փորձագետներ հայտարարություն են տարածել՝ կոչ անելով Ադրբեջանի կառավարությանը հրատապ միջոցներ ձեռնարկել Լաչինի միջանցքով տեղաշարժի ազատությունն ու անվտանգությունն ապահովելու համար։
ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների հարցերով փորձագետները, մասնավորապես, հայտարարել են, որ Լաչինի միջանցքը Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին և արտաքին աշխարհին կապող միակ տրանսպորտային օղակն է և ունի հումանիտար մեծ նշանակություն: Շրջափակումը խաթարել է Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող շուրջ 120.000 մարդու սննդի, դեղորայքի, վառելիքի և առաջին անհրաժեշտության այլ ապրանքների մատակարարումը: Հումանիտար իրավիճակը սրվել է գազամատակարարման պարբերական ընդհատումների պատճառով, ինչը խաթարել է բժշկական հաստատությունների գործունեությունը։ Կրթական հաստատությունները նույնպես չեն կարողացել գործել և դադարեցրել են իրենց գործունեությունը:
Փորձագետները լուրջ մտահոգություն են հայտնել առ այն, որ Լեռնային Ղարաբաղը արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհի երկարատև շրջափակումը կարող է հանգեցնել բնակչության համար մարդասիրական ծանր հետևանքների և նրանց իրավունքների խախտման:

Five experts with the mandate of the UN special procedures called on Azerbaijan to open the Lachin Corridor
On April 3, five UN Special Procedures mandated experts issued a statement calling on the government of Azerbaijan to take urgent measures to ensure freedom and security of movement through the Lachin Corridor.
UN human rights experts, in particular, stated that the Lachin Corridor is the only transportation link connecting Nagorno Karabakh to Armenia and the outside world and has tremendous humanitarian significance. The blockade has disrupted the supply of food, medicine, fuel, and other essential goods to about 120,000 people living in Nagorno-Karabakh. The humanitarian situation has worsened due to periodic interruptions in gas supply, which has disrupted the operation of medical facilities. Educational institutions were also unable to function and ceased operations.
Experts have expressed grave concern that the long-term blockade of the only road connecting Nagorno-Karabakh to the outside world may lead to severe humanitarian consequences for the population and violation of their rights.