Իրանա-հայ եղբայրությունն ամրապնդվել է, և Իրանը մեղադրում է Բաքվին․ Ադրբեջանի ՊՆ
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հանդես է եկել հաղորդագրությամբ՝ ի պատասխան Իրանի Իսլամական Հանրապետության բանակի ցամաքային զորքերի հրամանատար Քիումարս Հեյդարիի՝ առավոտյան հնչեցրած հայտարարության։
Հեյդարին հայտարարել է, որ Կովկասում կան շատ զգայուն հարցեր։ Դրանցից մեկն Ադրբեջանում սիոնիստական ռեժիմի տարրերի առկայությունն է։ Նա նաև նշել է, որ Իրանը հարգում է հարևան երկրների սահմանները և թույլ չի տա, որ դրանք փոխվեն։
Ադրբեջանի ՊՆ-ն այս հայտարարությունները զրպարտանք է անվանել։ «Իր անհեթեթ հերյուրանքներում Հեյդարին պնդում է, որ իբր Ադրբեջանում կան սիոնիստական ուժեր, և որ 44-օրյա պատերազմում Ադրբեջանն օգտագործել է Սիրիայից բերված ահաբեկիչների, որոնք, ըստ նրա, դեռ երկրում են։ Հայտարարում ենք, որ իրանական կողմի մեղադրանքներն Ադրբեջանի տարածքում օտարերկրյա որևէ ուժի առկայության վերաբերյալ անհիմն են և միանգամայն անընդունելի»։
Ադրբեջանի ՊՆ-ն նշել է, թե իրանական կողմը երբեք մեղադրանքներ չի ներկայացնում Հայաստանին։ Ընդհակառակը, այս ընթացքում ամրապնդվել է իրանա-հայ եղբայրությունը։
«Այսօր գաղտնիք չէ, որ աշխարհում Հայաստանի գլխավոր դաշնակիցներն են Ֆրանսիան և Իրանը։ Ադրբեջանն աջակցում է բոլոր երկրների տարածքային ամբողջականությանը և չի միջամտում այլ պետությունների ներքին գործերին»,- ասված է հայտարարությունում։

Ирано-армянское братство укрепилось, и Иран обвиняет Баку. Министерство обороны Азербайджана
Министерство обороны Азербайджана выступило с заявлением в ответ на заявление командующего Сухопутными войсками Армии Исламской Республики Иран Киумара Хейдари, распространенное утром.
Гейдари заявил, что на Кавказе есть очень болезненные вопросы. Одним из них является присутствие в Азербайджане элементов сионистского режима. Он также отметил, что Иран уважает границы соседних стран и не позволит их изменить.
Министерство обороны Азербайджана назвало эти заявления клеветой. «В своих абсурдных измышлениях Гейдари утверждает, что в Азербайджане якобы находятся сионистские силы, и что в 44-дневной войне Азербайджан использовал привезенных из Сирии террористов, которые, по его словам, до сих пор находятся в стране. Мы заявляем, что обвинения иранской стороны в отношении присутствия каких-либо иностранных сил на территории Азербайджана беспочвенны и совершенно неприемлемы».
В Минобороны Азербайджана отметили, что иранская сторона никогда не предъявляет обвинения Армении. Наоборот, в этот период особенно укрепилось ирано-армянское братство.
«Сегодня ни для кого не секрет, что Франция и Иран являются главными союзниками Армении в мире. Азербайджан поддерживает территориальную целостность всех стран и не вмешивается во внутренние дела других государств", - говорится в заявлении