ՌԴ հայերի միությունը զգուշացնում է Հայաստանի իշխանություններին
«Ռուսաստանի հայերի միությունը» հայտարարություն է տարածել` ՀՀ ԱԺ կողմից Հռոմի ստատուտի հնարավոր վավերացման, այդ գործընթացի հանդեպ իր վերաբերմունքի և հայ-ռուսական հարաբերությունների վերաբերյալ։
Հայտարարությունում մասնավորապես ասվում է.
«Այս որոշումը, առաջին հերթին, ուղղված է հայոց պետականության շահերի և Հայաստանի ու Արցախի բնակչության անվտանգության դեմ, որն այսօր, ի հեճուկս ամեն ինչի, երաշխավորված և ապահովված է Ռուսաստանի կողմից, որի հետ Հայաստանը կապված է ռազմաքաղաքական, տնտեսական և հումանիտար ոլորտներում ռազմավարական դաշինքային հարաբերություններով. ոչ միայն երկկողմանի (102-րդ բազա, սահմանապահներ, խաղաղապահներ, էներգակիրներ, մի շարք կենսական նշանակության ապրանքներ և այլն), այլ նաև ՀԱՊԿ և ԵԱՏՄ շրջանակներում։
«Ռուսաստանի հայերի միությունն» ակնկալում է, որ ՀՀ Ազգային ժողովը քվեարկելիս առաջին հերթին հաշվի կառնի Հայաստանի քաղաքացիների, ինչպես նաև Ռուսաստանի շուրջ երեք միլիոն հայ համայնքի շահերը, որից տասնամյակներ շարունակ Հայաստանի բնակչությունը զգալի տնտեսական օգնություն է ստանում։

Союз армян РФ предупреждает власти Армении
"Союз армян России" выступил с заявлением относительно возможной ратификации Римского статута Национальным собранием РА, своего отношения к этому процессу и армяно-российским отношениям.
В заявлении конкретно говорится:
«Это решение, в первую очередь, направлено против интересов армянской государственности и безопасности народов Армении и Арцаха, которую сегодня, несмотря ни на что, гарантирует и обеспечивает Россия, с которой Армению связывают стратегические союзнические отношения в военно-политической, экономической и гуманитарной сферах и не только на двусторонней основе (102-я база, пограничники, миротворцы, энергоносители, ряд товаров первой необходимости и т. д.), но и в рамках ОДКБ и ЕАЭС.
"Союз армян России" рассчитывает, что Национальное Собрание РА в первую очередь будет учитывать интересы граждан Армении, а также трехмиллионной армянской общины России, от которой население Армении получает значительную экономическую помощь на протяжении десятилетий.