ԵՄ առաքելությունը Ղրղզստանում կուսումնասիրի ՌԴ դեմ պատժամիջոցների իրականացումը
«Պատժամիջոցները չպետք է վատթարացնեն Ղրղզստանի հետ հարաբերությունները։ ԵՄ-ն մտադիր է աշնանն առաքելություն ուղարկել՝ լուծելու այդ հարցը». Բիշքեկում կայացած ճեպազրույցում ասել է ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Դեյվիդ Օ'Սալիվանը։
«Մենք չէինք ցանկանա, որ պատժամիջոցների հարցը խոչընդոտ դառնա Եվրամիության և Ղրղզստանի հարաբերությունների զարգացմանը», - ասել է Օ'Սալիվանը։
Նրա խոսքով՝ Եվրամիության համար կարևոր է կապի ուղիների ստեղծումն այն երկրների իշխանությունների հետ, որոնք չեն միացել պատժամիջոցներին։ Միևնույն ժամանակ, ԵՄ-ն հասկանում է, որ յուրաքանչյուր պետություն ունի իր տնտեսական և քաղաքական համատեքստը։

The EU mission in Kyrgyzstan will study the implementation of sanctions against Russia
At the briefing held in Bishkek, EU special representative David O'Sullivan said, "Sanctions should not worsen relations with Kyrgyzstan. The EU intends to send a mission to solve this issue in the fall."
"We would not like the issue of sanctions to become an obstacle to the development of relations between the European Union and Kyrgyzstan," said O'Sullivan.
According to him, the European Union must create communication channels with the authorities of countries that have not joined the sanctions. At the same time, the EU understands that each state has its own economic and political context.