Մոսկվան անընդունելի է համարում Հռոմի ստատուտին միանալու՝ Երևանի ծրագրերը
Մոսկվան բացարձակապես անընդունելի է համարում Ռուսաստանի ղեկավարության դեմ «օրդերների» ֆոնին միջազգային քրեական դատարանի (ՄՔԴ) Հռոմի ստատուտին միանալու՝ Երևանի ծրագրերը։ Այս մասին երկուշաբթի ՏԱՍՍ-ին հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ-ի աղբյուրը։
Գործակալության զրուցակիցը ուշադրություն է հրավիրել նաև այն փաստի վրա, որ հայկական կողմին զգուշացվել է երկկողմ հարաբերություններում Երևանի հնարավոր քայլերի «չափազանց բացասական» հետևանքների մասին։
Մարտի 24-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանը հրապարակել էր 1998թ․ հուլիսի 17-ին ստորագրված՝ միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրությունում ամրագրված պարտավորությունների՝ ՀՀ սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ որոշումը, ըստ որի՝ Հռոմի ստատուտը համապատասխանում է ՀՀ սահմանադրությանը։ Հարցը քննարկվել էր գրավոր ընթացակարգով։ Որոշումը վերջնական է և ուժի մեջ է մտել հրապարակման պահից։

Москва считает неприемлемыми планы Еревана присоединиться к Римскому статуту
В Москве считают абсолютно неприемлемыми планы Еревана присоединиться к Римскому статуту Международного уголовного суда (МУС) на фоне «ордеров» на руководство РФ. Об этом в понедельник ТАСС сообщил источник в МИД России.
Собеседник агентства также обратил внимание на то, что армянская сторона предупреждена о «крайне негативных» последствиях возможных шагов Еревана в двусторонних отношениях.
24 марта Конституционный суд Республики Армения опубликовал решение об установлении соответствия обязательств, изложенных в Римском статуте Международного уголовного суда, подписанном 17 июля 1998 года, Конституции Республики Армения, согласно которому Римский статут соответствует Конституции Республики Армения. Вопрос обсуждался в письменной процедуре. Решение является окончательным и вступает в силу с момента опубликования.