Մոսկվան անընդունելի է համարում Հռոմի ստատուտին միանալու՝ Երևանի ծրագրերը
Մոսկվան բացարձակապես անընդունելի է համարում Ռուսաստանի ղեկավարության դեմ «օրդերների» ֆոնին միջազգային քրեական դատարանի (ՄՔԴ) Հռոմի ստատուտին միանալու՝ Երևանի ծրագրերը։ Այս մասին երկուշաբթի ՏԱՍՍ-ին հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ-ի աղբյուրը։
Գործակալության զրուցակիցը ուշադրություն է հրավիրել նաև այն փաստի վրա, որ հայկական կողմին զգուշացվել է երկկողմ հարաբերություններում Երևանի հնարավոր քայլերի «չափազանց բացասական» հետևանքների մասին։
Մարտի 24-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանը հրապարակել էր 1998թ․ հուլիսի 17-ին ստորագրված՝ միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրությունում ամրագրված պարտավորությունների՝ ՀՀ սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ որոշումը, ըստ որի՝ Հռոմի ստատուտը համապատասխանում է ՀՀ սահմանադրությանը։ Հարցը քննարկվել էր գրավոր ընթացակարգով։ Որոշումը վերջնական է և ուժի մեջ է մտել հրապարակման պահից։

Moscow considers Yerevan's plans to join the Rome Statute unacceptable
The source of the Russian Foreign Ministry informed TASS on Monday that Moscow considers unacceptable Yerevan's plans to join the Rome Statute of the International Criminal Court (ICC) against the background of "warrants" against the Russian leadership.
The agency's interlocutor also noted that the Armenian side was warned about the "extremely negative" consequences of Yerevan's possible steps in bilateral relations.
On March 24, the RA Constitutional Court published 1998. On July 17, the decision on determining the conformity of the obligations stipulated in the Rome Statute of the International Criminal Court with the RA Constitution, according to which the Rome Statute corresponds to the RA Constitution. The issue was discussed in a written procedure. The decision is final and effective from the moment of publication.