Թուրքիան դրական է տրամադրված Չինաստանի առաջարկած խաղաղության ծրագրին
Թուրքիան կաջակցի Չինաստանի առաջարկած խաղաղության ծրագրին, եթե այն  «բանակցությունների հիմք» ստեղծի,-այս մասին ասել է Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի խոսնակ Իբրահիմ Քալընը։
Թուրքիայի կարծիքով, ԱՄՆ-ում անտեսված ծրագիրն արժանի է  ուշադրության։ Ամերիկացիները ցանկանում են, որ հակամարտությունը շարունակվի։
«Սա մեծ կորուստ է ոչ միայն Ռուսաստանի և Ուկրաինայի, այլև տարածաշրջանում և աշխարհում։  Այսօր առավոտյան պարոն նախագահ [Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը] կրկին ընդգծեց դա պարոն Պուտինի հետ հեռախոսազրույցում։ Չինաստանն ունի նախաձեռնություններ, որոնք իսկապես ուշադրության կարիք ունեն»,- ընդգծում է Էրդողանի խոսնակը։

Турция положительно относится к мирному плану, предложенному Китаем
Турция поддержит предложенный Китаем мирный план, если он создаст «основу для переговоров», заявил пресс-секретарь Реджепа Тайипа Эрдогана Ибрагим Калин.
По мнению Турции, отвергнутая США программа требует внимания. Американцы хотят, чтобы конфликт продолжался.
"Это большая потеря не только для России и Украины, но и для региона и мира. Сегодня утром г-н президент [Реджеп Тайип Эрдоган] еще раз подчеркнул это в телефонном разговоре с г-ном Путиным. У Китая есть инициативы, которые действительно требуют внимания», — подчеркивает пресс-секретарь Эрдогана.