Կիրակի, 11 Հունիսի 2023
Ինչպես հայտնում է ՌԴ ՊՆ-ն, Մարտունու շրջանում արձանագրվել է հրադադարի ռեժիմի մեկ խախտում։ Զոհեր և վիրավորներ չկան։ Ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի ուժերը հետաքննում են այդ փաստը։
Նշվում է նաև, որ մարտի 25-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումը, խախտելով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 1-ին կետը, հատել է շփման գիծը Շուշիի շրջանում, գրավել 2054.0 նիշով բարձրություն (Սարիբաբա լեռից 2,9 կմ հյուսիս-արևելք) և սկսել դիրքի ինժեներական սարքավորումը։
Ռուս խաղաղապահների հրամանատարությունը միջոցներ է ձեռնարկում ճգնաժամային իրավիճակի սրումը կանխելու և սադրանքները կանխելու համար։
Ադրբեջանական կողմին զեկուցվել է պետությունների ղեկավարների եռակողմ համաձայնագրերի դրույթները կատարելու, ինժեներական աշխատանքները դադարեցնելու և ազգային զինված ուժերի ստորաբաժանումները նախկինում գրաված դիրքեր դուրս բերելու միջոցներ ձեռնարկելու անհրաժեշտության մասին։

В Нагорном Карабахе Вооруженные силы Азербайджана захватили высоту и приступили к обустройству позиции. Министерство обороны Российской Федерации
По данным Минобороны РФ, в Мартунинском районе зафиксировано одно нарушение режима прекращения огня. Жертв и пострадавших нет. Силы российского миротворческого контингента расследуют этот факт.
Минобороны России заявило о нарушении Азербайджаном трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.
По данным ведомства, 25 марта подразделение ВС Азербайджана пересекло линию соприкосновения в Шушинском районе, заняло высоту с отметкой 2054,0 и приступило к инженерному оборудованию поста.
Командованием миротворцев принимаются меры по предотвращению эскалации кризисной обстановки и недопущение сторонами взаимных провокаций.
До азербайджанской стороны доведено требование о необходимости соблюдения положений трехсторонних договоренностей, принятия мер по прекращению инженерных работ и отводу подразделений на ранее занимаемые позиции