«Պուտինն ու Սի Ցզինպինը չեն քննարկել Ուկրաինայի խաղաղության ծրագիրը». Պեսկով
«Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Չինաստանի առաջնորդ Սի Ցզինպինի հետ չի քննարկել ուկրաինական խաղաղության ծրագիրը, տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակում չինական նախաձեռնության շուրջ». ասել է ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը։
Ավելի վաղ լրատվամիջոցները հայտնել էին, որ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին ափսոսանք է հայտնել, որ Չինաստանը չի արձագանքել Կիևի առաջարկած խաղաղության ծրագրին։
«Reuters»-ի փոխանցմամբ՝ Ճապոնիայի վարչապետ Ֆումիո Կիսիդայի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ Զելենսկին ասել է, որ Չինաստանի իշխանություններն չեն արձագանքել Կիևի խաղաղության ծրագրին միանալու առաջարկին։

"Putin and Xi Jinping did not discuss the Ukraine peace plan," Peskov
"Russian President Vladimir Putin did not discuss the Ukrainian peace plan with Chinese President Xi Jinping; there was an exchange of ideas about the Chinese initiative," said Dmitry Peskov, the spokesman of the Russian President.
Earlier, the media reported that Ukrainian President Volodymyr Zelensky expressed regret that China did not respond to the peace plan proposed by Kyiv.
According to Reuters, during a joint press conference with Japanese Prime Minister Fumio Kishida, Zelensky said that the Chinese authorities did not respond to the offer to join the Kyiv peace plan.