Վրաստանն ու Ռուսաստանը վիզային ռեժիմի չեղարկման և ուղիղ ավիահաղորդակցության ճանապարհին են
Այս մասին չորեքշաբթի օրը հայտարարել է Պետդումայի ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի հանձնաժողովի ղեկավար Լեոնիդ Կալաշնիկովը:
Կալաշնիկովը նշել է, որ դժվար է ասել, թե երբ տեղի կունենան այդ որոշումները և ինչ հերթականությամբ։
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հրամանագրով ռուսական ավիաընկերություններին 2019 թվականի հուլիսի 8-ից ժամանակավորապես արգելվել էր օդային փոխադրումներ իրականացնել դեպի Վրաստան։ Նույն օրը ուժի մեջ էր մտել Ռուսաստանի տրանսպորտի նախարարության որոշումը՝ դադարեցնելու վրացական ավիաընկերությունների թռիչքները դեպի Ռուսաստան։ Ռուսաստանի իշխանություններն այս քայլին դիմեցին այն բանից հետո, երբ 2019 թվականի հունիսի 20-ին Թբիլիսիում մի քանի հազար մարդ հակառուսական ցույց էր կազմակերպել խորհրդարանի շենքի մոտ։

Georgia and Russia are on the way to visa waiver and direct air travel
Leonid Kalashnikov, head of the State Duma's Committee on CIS Affairs, Eurasian Integration and Relations with Compatriots, announced this on Wednesday.
Kalashnikov noted that it is difficult to say when these decisions will occur and in what order.
On July 8, 2019, Russian airlines were temporarily banned from air transportation to Georgia by the decree of Russian President Vladimir Putin. On the same day, the decision of the Ministry of Transport of Russia to stop the flights of Georgian airlines to Russia came into force. The Russian authorities took this step after several thousand people organized an anti-Russian demonstration near the parliament building in Tbilisi on June 20, 2019.