Վրաստանն ու Ռուսաստանը վիզային ռեժիմի չեղարկման և ուղիղ ավիահաղորդակցության ճանապարհին են
Այս մասին չորեքշաբթի օրը հայտարարել է Պետդումայի ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի հանձնաժողովի ղեկավար Լեոնիդ Կալաշնիկովը:
Կալաշնիկովը նշել է, որ դժվար է ասել, թե երբ տեղի կունենան այդ որոշումները և ինչ հերթականությամբ։
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հրամանագրով ռուսական ավիաընկերություններին 2019 թվականի հուլիսի 8-ից ժամանակավորապես արգելվել էր օդային փոխադրումներ իրականացնել դեպի Վրաստան։ Նույն օրը ուժի մեջ էր մտել Ռուսաստանի տրանսպորտի նախարարության որոշումը՝ դադարեցնելու վրացական ավիաընկերությունների թռիչքները դեպի Ռուսաստան։ Ռուսաստանի իշխանություններն այս քայլին դիմեցին այն բանից հետո, երբ 2019 թվականի հունիսի 20-ին Թբիլիսիում մի քանի հազար մարդ հակառուսական ցույց էր կազմակերպել խորհրդարանի շենքի մոտ։

Грузия и Россия находятся на пути к безвизовому режиму и прямому авиасообщению
Об этом в среду сообщил глава комитета Госдумы по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Леонид Калашников.
Калашников отметил, что сложно сказать, когда и в каком порядке эти решения состоятся.
8 июля 2019 года указом президента России Владимира Путина российским авиакомпаниям временно запретили авиаперевозки в Грузию. В этот же день вступило в силу решение Минтранса России о прекращении полетов грузинских авиакомпаний в Россию. На этот шаг российские власти пошли после того, как 20 июня 2019 года несколько тысяч человек организовали антироссийскую демонстрацию у здания парламента в Тбилиси.