Ամերիկյան կողմի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել Բլինքեն-Ալիև հեռախոսազրույց
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հեռախոսազրույց է ունեցել Իլհամ Ալիևի հետ։ Հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել ամերիկյան կողմի նախաձեռնությամբ։
Զրույցի ընթացքում Ալիևը նշել է, որ Ադրբեջանը «լիովին հավատարիմ է խաղաղության օրակարգին, պատրաստ է մոտ ապագայում կարգավորել հարաբերությունները Հայաստանի հետ և ստորագրել խաղաղության պայմանագիր, և հայկական կողմին ներկայացրել է խաղաղության պայմանագրի տեքստը՝ վերջին առաջարկություններով և փոփոխություններով»։ .
Ալիևը հավելել է, որ բարձր է գնահատում ԱՄՆ-ի և պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի ջանքերն այս ուղղությամբ։ Բլինքենը վերահաստատել է ԱՄՆ հանձնառությունն Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման և խաղաղության պայմանագրի ստորագրման ուղղությամբ։

По инициативе американской стороны состоялся телефонный разговор между Блинкеном и Алиевым
Государственный секретарь США Энтони Блинкен провел телефонный разговор с Ильхамом Алиевым. Телефонный разговор состоялся по инициативе американской стороны.
В ходе беседы Алиев отметил, что Азербайджан «полностью привержен мирной повестке, готов в ближайшее время урегулировать отношения с Арменией и подписать мирный договор, и представил текст мирного договора с последними предложениями и поправками к армянской стороне».
Алиев добавил, что высоко ценит усилия США и госсекретаря Энтони Блинкена в этом направлении. Блинкен подтвердил приверженность США нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией и подписанию мирного договора.