ԵՄ-ն կարող է պատժամիջոցներ կիրառել Վրաստանի ու Մոլդովայի ռուսամետ օլիգարխների դեմ
Մի քանի եվրոպացի արտգործնախարար, Ռուսաստանի հնարավոր միջամտության մտավախությունների աճի ֆոնին, կոչ են արել ԵՄ-ին՝ պատժամիջոցներ կիրառել Մոլդովայում և Վրաստանում «ապակայունացման փորձերում» ներգրավված օլիգարխների նկատմամբ:
«Այս երկու երկրները բախվում են ապակայունացման փորձերի, որոնք պահանջում են մեր մեծագույն զգոնությունը։ Արդարացված կլինի, որ մենք սկսենք թիրախավորել այդ փորձերի պատասխանատուներին», - ասել է Ֆրանսիայի արտգործնախարար Քեթրին Կոլոննան։
Մոլդովան Ուկրաինայի հետ ԵՄ-ի թեկնածուի կարգավիճակ ստացավ անցած հունիսին, մինչդեռ Վրաստանը պետք է նախ մի քանի բարեփոխում իրականացնի, ներառյալ՝ օլիգարխների քաղաքական և տնտեսական ազդեցությունը ճնշելը:
Մոլդովայում որպես ռուսամետ օլիգարխ է դիտարկվում Իլան Շորին, որը մեղադրվում է Մոլդովայի եվրոպամետ կառավարության դեմ բողոքի ակցիաների ֆինանսավորման մեջ։
Վրաստանի իշխող կուսակցության՝ «Վրացական երազանքի» նախկին առաջնորդ և հիմնադիր Բիձինա Իվանիշվիլին ԵՄ կողմից նույնպես դիտարկվում է որպես պրոռուսական օլիգարխ։

The EU may apply sanctions against the pro-Russian oligarchs of Georgia and Moldova
Several European foreign ministers have called on the EU to impose sanctions on oligarchs involved in "destabilization attempts" in Moldova and Georgia amid growing fears of possible Russian interference.
"These two countries are facing destabilization attempts that require our utmost vigilance. It will be justified for us to start targeting those responsible for these experiments," said French Foreign Minister Catherine Colonna.
Moldova gained EU candidate status with Ukraine last June, while Georgia must first implement several reforms, including cracking down on oligarchs' political and economic influence.
Ilan Shori is considered a pro-Russian oligarch in Moldova who is accused of financing protests against the pro-European government of Moldova.
Bidzina Ivanishvili, the former leader and founder of Georgia's ruling party, Georgian Dream, is also considered a pro-Russian oligarch by the EU.