«Չինաստանը Ռուսաստանին ռազմական հանցագործությունների դիվանագիտական ​​ծածկոց է ապահովում». Բլինքեն
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն ասել է, որ Չինաստանը Ռուսաստանին «դիվանագիտական ​​ծածկոց» է տրամադրում, որպեսզի վերջինս կարողանա շարունակել ռազմական հանցագործությունները: Ինչպես գրում է The New York Times-ը, Բլինկենը մեկնաբանել է Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինի այցը Մոսկվա՝ մի քանի օր անց այն բանից հետո, երբ միջազգային քրեական դատարանը Վլադիմիր Պուտինին ձերբակալելու հրաման տվեց։
Պետքարտուղարի խոսքով՝ այս այցը ցույց է տալիս, որ «Չինաստանն իրեն պարտավորված չի համարում Պուտինին պատասխանատվության ենթարկել Ուկրաինայում կատարված վայրագությունների համար»։
Բլինքենը, ով այս հայտարարություններն արել է մարտի 20-ին՝ Վաշինգտոնում կայացած ճեպազրույցի ժամանակ, քննադատել է նաև Պեկինի խաղաղության առաջարկները։ Նրա խոսքով՝ հրադադարի կոչերը, որոնք չեն ներառում ուկրաինական տարածքից ռուսական զորքի ամբողջական դուրսբերման պահանջ, «իրականում նշանակում են ռուսական գործողությունների վավերացում»։

"China provides diplomatic cover for war crimes to Russia." Blinken
US Secretary of State Anthony Blinken said China was providing Russia with "diplomatic cover" so that it could continue to commit war crimes. As The New York Times writes, Blinken commented on Chinese President Xi Jinping's visit to Moscow a few days after the International Criminal Court issued an arrest warrant for Vladimir Putin.
According to the Secretary of State, this visit shows that "China does not consider itself obliged to hold Putin accountable for the atrocities committed in Ukraine."
Blinken, who made these statements on March 20 during a briefing in Washington, also criticized Beijing's peace proposals. According to him, the ceasefire calls, which do not include a demand for the complete withdrawal of Russian troops from the Ukrainian territory, "actually mean the validation of Russian actions."