«Բոլոր կողմերին կոչ ենք անում անհետաձգելի քայլեր ձեռնարկել Լաչինի միջանցքում ազատ տեղաշարժի վերականգնման համար». Միրզոյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Մոսկվայում ընթանում է ՀՀ և ՌԴ ԱԳ նախարարներ Արարատ Միրզոյանի և Սերգեյ Լավրովի ասուլիսը։ Միրզոյանը, մասնավորապես, հայտարարել է. «Իմ այցելությունը տեղի է ունենում Հարավային Կովկասում լարվածության ֆոնին և ավելի քան երեք ամիս Ադրբեջանի կողմից շարունակվող Լաչինի միջանցքի անօրինական շրջափակման պայմաններում։ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակումը ՀՀ, ՌԴ և ԱՀ ղեկավարների եռակողմ հայտարարության կոպտագույն խախտում է։ Մենք բոլոր մասնակից կողմերից սպասում ենք անհետաձգելի քայլեր՝ եռակողմ հայտարարության կատարման համար և Լաչինի միջանցքի տեղաշարժման վերականգնման ուղղությամբ։
Ցավոք սրտի, Լաչինի միջանցքի շրջափակումը եզակի դեպք չէ․ ս․թ․ մարտի 5-ին ԼՂ ոստիկանության 3 ծառայողների սպանությունը դրա մի մասն է։ ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի տեղակայումը կոչված է նորմալ կյանքի ու անվտանգության պայմանների ստեղծելուն։ Տագնապ է առաջացնում վերջին երկու տարվա իրադարձությունների շարքը։ Այն է՝ ԼՂ գյուղերի օկուպացիան, հայ ռազմագերիների պահումը, Լաչինի միջանցքի շրջափակումը, ոստիկանության աշխատակիցների ու խաղաղ բնակիչների սպանությունը, կրակի դադարեցման ռեժիմի մշտական խախտումները, ինչպես նաև քաղաքացիական բնակչությանը տեռորի ենթարկելը»։

"We call on all parties to take urgent steps to restore free movement in the Lachin Corridor," Mirzoyan (VIDEO)
The RA and RF Foreign Ministers Ararat Mirzoyan and Sergey Lavrov press conference is underway in Moscow. Mirzoyan, in particular, stated, "My visit takes place against tensions in the South Caucasus and Azerbaijan's illegal blockade of the Lachin Corridor for more than three months. Azerbaijan's blockade of the Lachin Corridor is a gross violation of the tripartite declaration of the RA, RF, and USA leaders. We expect urgent steps from all participating parties to implement the trilateral mandate and restore movement in the Lachin Corridor.
Unfortunately, the Lachin Corridor blockade is not an isolated incident; The killing of 3 officers of the Nagorno-Karabakh Police on March 5 is a part of it. The deployment of the Russian peacekeeping force is meant to create everyday life and security conditions. The series of events of the last two years is alarming. That is, the occupation of Nagorno-Karabakh villages, the detention of Armenian prisoners of war, the blockade of the Lachin corridor, the killing of police officers and civilians, the constant violations of the ceasefire regime, as well as the terrorizing of the civilian population."