Ադրբեջանը Ռուսաստանի հետ սահմանին գործարկել է «Խանոբա» մաքսակետը։ Բացման արարողությանը մասնակցել են ՌԴ և Ադրբեջանի փոխվարչապետներ Ալեքսեյ Օվերչուկն ու Շահին Մուստաֆաևը։
Կառավարությունում նշել են, որ մաքսակետի գործարկումը թույլ կտա արագացնել բեռնափոխադրումները «Հյուսիս–Հարավ» միջազգային տրանսպորտային միջանցքով, պարզեցնել սահմանի հատման ընթացակարգերը, ընդլայնել Ադրբեջանի տարանցիկ հնարավորությունները, ամբողջությամբ վերացնել ադրբեջանա-ռուսական սահմանին տրանսպորտային միջոցների կուտակումներն ու հերթերը։
2020 թվականի ապրիլին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը 2,4 մլն դոլար էր հատկացրել ՌԴ-ի հետ սահմանին մաքսային կետի կառուցման համար։ Ավելի քան 17,6 մլն դոլար էլ հատկացվել է «Խանոբա» և «Սամուր» անցակետերի միջև ավտոմոբիլային ճանապարհի վերակառուցման համար։

В Азербайджане запущен новый таможенный пункт
Азербайджан запустил таможенный пост «Ханоба» на границе с Россией. В церемонии открытия приняли участие вице-премьер-министры России и Азербайджана Алексей Оверчук и Шахин Мустафаев.
В правительстве отметили, что работа таможенного пункта позволит ускорить перевозку грузов по международному транспортному коридору «Север-Юг», упростить процедуры пересечения границы, расширить транзитные возможности Азербайджана, полностью исключить скопление транспортных средств и очереди на Азербайджано-российской границе. Об этом «Radar news» стало известно из местных СМИ.
В апреле 2020 года президент Азербайджана Ильхам Алиев выделил 2,4 миллиона долларов на строительство таможенного пункта на границе с Российской Федерацией. На реконструкцию дороги между пунктами пропуска «Ханоба» и «Самур» выделено более 17,6 млн долларов.